Anasayfa / Ortadoğu / Suriye ordusundan İdlib’e dönük operasyon

Suriye ordusundan İdlib’e dönük operasyon

Suriye ve Rus hava kuvvetleri, İdlib operasyonu öncesi kuzeybatı Suriye’ye bu yılın en büyük sal-dırılarını başlattılar.

Al Masdar ve yerel aktivistlerin bildirdiğine göre, Suriye ve Rus hava kuvvetleri, Hama-İdlib ekseni boyunca düzinelerce kasaba ve köyü hedefledi ve Heyet Tahrir El Şam’ın kalesi olarak görülen Kafr Nabudeh’a yönelik hava sal-dırılarını artırdı.

Hava sal-dırılarına Rus ve Suriye jetlerinin yanı sıra ilk defa yoğun olarak sal-dırı helikopterleri de katıldı. Helikopterlerin yerden fü-zelere karşı korunmak amacıyla yüksek irtifada uçtukları gözlendi.

Pazartesi akşamı, Suriye Ordusu, si-lahsız bölgeyi hedef alacak sınırlı bir sal-dırı için Kuzey Hama ve güney İdlib’deki birliklerini toplamaya başladı.

Şam’daki bir askeri kaynak El Masdar’a verdiği bilgide, ordunun sal-dırıyı başlatmak için yeşil ışık yaktığını söyledi; Ancak, Türkiye’nin bas-kısı nedeniyle, operasyonun şu anda yalnızca si-lahsız bölgedeki alanları hedef alacağını belirtti.

2018 Eylülünde Soçi’de Recep Tayyip Erdoğan ve Rus mevkidaşı Vladimir Putin arasında gerçekleşen görüşmeden sonra İdlib’te muhaliflerin kontrolünde bulun bölgeler ile rejimin kontrolündeki bölgeler arasında 15-20 kilometre derinliğinde si-lahtan arındırılmış bölge kurulması konusunda anlaşmaya varılmıştı. Hem Şam hükümeti hem de Rus yetkililer, Soçi mutabakatında anlaşmaya varılan konularda Türkiye’nin üstlendiği sorumlulukları tamamıyla yerine getirmediğine dair şikâyetler defalarca dile getirilmişti.

İdlib’in engebeli arazisi, bölgedeki sivil nüfusun fazla olması ve TSK tarafından kurulan kontrol noktaları operasyonun karmaşık hale getiriyor.

Kontrol Edin

ABD ile Demokratik Suriye Güçleri arasında kritik görüşme

Türkiye’yle ABD arasında Suriye’nin kuzeyi için varılan güvenli bölge anlaşması kapsamında, Rojavalı Kürtler ile ABD’li …