Anasayfa / Ortadoğu / Trump, Rojava için aradığı uluslararası desteği buldu mu? İşte detaylar

Trump, Rojava için aradığı uluslararası desteği buldu mu? İşte detaylar

Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin ABD’li ve yabancı yetkililere dayandırdığı iddiasına göre Trump yönetimi, bugüne kadar 21 ülkeden Suriye’ye asker gönderme talebinde bulundu ve bunların yarısı olumsuz geri dönüş aldı.

WSJ’nin haberinde isimleri açıklanmayan yetkililerin, geri kalan ülkelerin de çok küçük ölçekli destek sözü verdiğini kaydettiği belirtildi.

Trump yönetiminin şu ana kadar Avrupalı müttefiklerle iki tur resmi görüşme yaptığı kaydedilirken, ABD’li yetkililerin ocak ayında İngiltere, Almanya, Fransa, Danimarka, Avustralya, Norveç ve Belçika başkentlerinde ilk tur görüşmelerini gerçekleştirdiği ifade edildi.

Diğer yandan haberde, ABD’nin 14 Avrupa ülkesi ile daha geçen haftalarda görüştüğü ve bu ülkelerden de lojistik destek, askeri eğitim ve istikrarı sağlama amaçlı finansal yardım talebinde bulunduğu kaydedildi.

Çoğu Avrupa ülkesinin içerideki siyasi baskıdan dolayı sadece IŞİD ile mücadelede yer almak istediği, ancak IŞİD sonrası süreçte Suriye’de bulunmak istemediğine dikkati çekilen haberde, bazı ülkelerin ABD’nin Suriye’deki stratejisinin detaylarını açıklamasını beklediği, diğer bazı ülkelerin de askeri operasyonlardan ziyade sadece insani yardım konularında destek verebileceğini ifade ettiği iddia edildi.

Bunun yanı sıra ABD’nin Arap ülkelerinden de parasal ve askeri olmayan yardımlar yapma talebinde bulunduğu savunuldu.

Trump yönetiminin müttefik ve ortaklarından HSD’nin kontrol ettiği alanlarla ilgili aradığı desteği bulamamasının, ABD askerlerinin ülkeden çekilmesini de karmaşıklaştırdığına vurgu yapıldı.

Kaynak: Basnews

Kontrol Edin

Demokratik Suriye Güçleri’nden sınırda yeni hamle

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), Suriye Demokratik Güçleri’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda askeri tah-kimatlarının bir bölümünü yı-ktığını duyurdu. …