Anasayfa / Ortadoğu / TSK’nın İdlib’deki üssü kuşatıldı: İşte son durum

TSK’nın İdlib’deki üssü kuşatıldı: İşte son durum

Askeri strateji analisti Metin Gürcan, Suriye ordusunun İdlib’in güneyinde yer alan Han Şeyhun kasabasını ele geçirmesi ve muhalif grupların bölgeden çekilmesine ilişkin gelişmeleri paylaştı. Suriye ordusunun bölgeyi ele geçirmesiyle TSK’nın 9 No’lu gözlem noktası olan Morek üssünün ku-şatılmış durumda olduğunu aktaran Gürcan, ça-tışmaların 8 No’lu gözlem noktasına doğru kaydığını bildirdi.

Twitter’dan Suriye’de son durumu paylaşan Gürcan şu ifadeleri kullandı: “Üssümüz ku-şatılmış görünüyor, konvoyumuz hala bölgede. Esad güçleri Üssün kuzey batısından Morek’e doğru ilerlemeye çalışıyor. Ça-tışmalar 8 No’lu üssümüze doğru kayıyor.”

Gürcan aynı zamanda bölgedeki durumu gösteren bir harita paylaştı:

Metin Gürcan, Al Monitor’deki 22 Ağustos tarihli “Türkiye Rusya’nın İdlib sal-dırısını neden önlemediğini sorguluyor” başlıklı yazısında da Suriye ordusunun TSK konvoyuna yaptığı hava sal-dırısını değerlendirdi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un sal-dırının ardından “Heyet Tahrir el Şam militanları tarafından yapılan sal-dırılar en-gellenecek, Türkiye bu konuda bilgilendirilmişti” dediğini hatırlatan Gürcan, Lavrov’un sözlerinin Han Şeyhun kasabasını kontrol eden Heyet Tahrir el Şam grubunun Moskova için bir hedef olduğunu gösterdiğini söyledi.

“Rusya, Türkiye’yi ABD’nin bölgedeki planlarından uzak tutmak istiyor”

Gürcan, Al Monitor’un kaynaklarına göre Moskova’nın Ankara’ya Morek, Sırman ve Tel Tukan gözlem noktalarını boşaltmayı, askerlerin ve müttefiklerinin üslerini taşımasını teklif ettiğini aktardı. Gürcan, bunun anlamının ‘Türkiye’nin İdlib’in güneyinden tamamen çekilmesi’ olduğunu söyledi.

Türkiye ve ABD’nin Fırat’ın doğusunda işbirliği için attığı adımların Rusya tarafından Suriye’de rejimin egemenlik kurmasına teh-dit görüldüğünü aktaran Gürcan, Moskova’nın Türkiye’yi bölgedeki ABD planlarından uzak tutmak istediğini yazdı.

Gürcan, Suriye ordusunun Han Şeyhun’u almasının ardından hedefinde M4 ve M5 yollarını yeniden açmak olduğu sürece Türkiye’nin bölgedeki 6 gözlem noktasının da Morek üssüyle aynı kaderi paylaşabileceğini söyledi.

Kontrol Edin

ABD ile Demokratik Suriye Güçleri arasında kritik görüşme

Türkiye’yle ABD arasında Suriye’nin kuzeyi için varılan güvenli bölge anlaşması kapsamında, Rojavalı Kürtler ile ABD’li …