Anasayfa / Ortadoğu / Türk heyeti Kürdistan Bölgesi’ne bakın niçin gitti?

Türk heyeti Kürdistan Bölgesi’ne bakın niçin gitti?

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Türkiye Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız başkanlığındaki Türkiye heyetini kabul etti.
Başkent Erbil’de gerçekleşen görüşmede Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay da hazır bulundu.

Büyükelçi Fatih Yıldız, yeni görevinden dolayı Başbakan Mesrur Barzani’yi tebrik ederek yeni süreçte kendisi ve yeni kurulan hükümet kabinesine başarılar diledi.

Yeni sürecin Kürdistan halkına huzur ve refah getirmesini dileyen Yıldız, Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi ve Irak ile ilişkilerinin daha ileriye taşınmasını umduklarını belirtti.

Başbakan Mesrur Barzani ise konuk heyete teşekkür ederek, Türkiye ile Kürdistan Bölgesi ilişkilerinin özellikle ekonomik alanda daha güçlü olmasını arzuladıklarını söylediği bildirildi.

Kürdistan Bölgesi’nin ekonomisini geliştirmek adına çok yönlü çalışacaklarını aktaran Başbakan Barzani, özellikle tarım, sanayi ve turizm konusunda çalışmalar yürüteceklerinin altını çizdi.

Barzani, “Yerli ve yabancı yatırımcılar için çalışma zeminini daha uygun hale getireceğiz” dedi.

Son zamanlarda sınır bölgelerinde yaşanan ça-tışmalardan endişe duyduğunu dile getiren Barzani, sivil vatandaşların bu durumdan zarar görmesini istemediklerini ve Kürdistan Bölgesi’nin egemenliğine saygı duyulması gerektiğini vurguladı.

İki ülke arasındaki seyahatlerin kolay hale gelmesi gerektiğini ifade eden Barzani, “Kürdistan Bölgesi vatandaşlarının Türkiye havalimanlarında sorun yaşamamalarını umuyoruz” dedi.

Haber sonu videosu:

Kaynak: Rûdaw

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …