Anasayfa / Ortadoğu / Türkiye ile İran arasında sınır mutabakatı imzalandı

Türkiye ile İran arasında sınır mutabakatı imzalandı

Van’da, Türkiye ve İran arasında hudut güvenliği ile ilgili mutabakat imzalandı.

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez ile İran’ın Batı Azerbaycan Genel Vali Yardımcısı ve Hoy Kenti Fermandarı Seyid Muhammed Abidi arasında hudut güvenliği mutabakatı imzalandı.

İmza töreninin ardından yaptığı konuşmada Vali Bilmez, “dost ve kardeş İran İslam Cumhuriyeti’nin Hoy Fermandarlığı ile Van Valiliği arasında sürdürülen 53. Alt Güvenlik Komite Toplantısı Hudut Görüşmeleri’nin” tamamlandığını söyledi.

Görüşmelerin iki gündür devam ettiğini belirten Bilmez, sözlerine şunları ekledi:

“Van ile İran İslam Cumhuriyeti arasında 285 kilometrelik sınır hattı bulunmaktadır. Bu da beraberinde vatandaş ile terörist geçişleri, sınır ticaretinde yaşanan sıkıntılar gibi takibi gerektiren konuları getirmektedir. Bu kapsamda yapılan görüşmede iki ülke aleyhine faaliyet gösteren tüm terör örgütleri, yasa dışı göç, organize su-çlar, uyu-şturucu ve ka-çakçılıkla mücadele, sınır güvenliğinin artırılması gibi konuların yanında, sınır ticaretinde yaşanan sıkıntılar, kültürel faaliyetler gibi hususlarda bilgi alışverişinde bulunulmuştur.”

Bilmez, ilişkilerin ne kadar güçlenirse her iki ülkenin de o kadar kazançlı olacağını vurgulayarak, bu toplantılar vesilesiyle iki kent arasındaki karşılıklı iş birliği ve güven ortamının artarak devam edeceğini umduğunu söyledi.

Seyid Muhammed Abidi ise, şunları kaydetti:

“Çok samimi bir ortamda toplantıyı gerçekleştirdik. İki ülke arasındaki sorunların ele alınması bakımından çok önemli konularda görüş alışverişlerinde bulunduk. Özelikle terörizmle mücadele, ka-çakçılık ve ka-çak geçişler konularında görüştük. Müşterek sınır güvenliğinin artırılması hususunda iyi neticelere varmış bulunduk. Her iki ülke sınırda yaşayanların refah düzeyinin artırılması bizim önceliğimizdir. Sınır kapısından geçişlerin rahat sağlanması hususunda gerekli görüşmelerde bulunduk. Arzuladığımız bir güvene ulaşalım ve aynı zamanda da sınır sakinlerinin refahını artırmış olalım.”

Kaynak: Rûdaw

Kontrol Edin

Demokratik Suriye Güçleri güvenli bölgenin detaylarını açıkladı

Rojava’da ABD ile mutabakata varılan ‘güvenli bölge’ anlaşmasının, ABD’den gelen üst düzey askeri yetkililerle yapılan …