Anasayfa / Ortadoğu / Türkiye’nin Irak hava sahasına dönük ihlalleri BM’ye taşınacak

Türkiye’nin Irak hava sahasına dönük ihlalleri BM’ye taşınacak

Irak Ulusal Güvenlik Meclisi, Başbakan Haydar Abadi başkanlığında toplantıda. Toplantıda ülkenin güvenliği, Türkiye’nin Irak’ın toprak ve hava sahasına yönelik ihlallerini görüştü. Irak federal polisinin görev ve yetkilerinin de gündeme geldiği toplantıda Basra’da devam eden gösteriler de değerlendirildi.

Toplantı sonrasında Irak Başbakanlık Ofisi yazılı bir açıklama yayınladı. İçişleri Bakanlığı’nın federal polis örgütlenmesini yeniden gözden geçirilmesi konusunda karar alındığı bilgisine yer verilen Başbakanlık Ofisi açıklamasında, “Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Irak hava sahasına yönelik ihlallerini Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde belgelemek ve Ulusal Güvenlik Meclisi’nin gündemine getirmesi için çalışmalar yapacak” denildi.

Irak Ulusal Güvenlik Meclisi toplantısında, “Türkiye-Irak sınırının güvenliğinin sağlanması ve ihlallerin önüne geçilmesi amacıyla sınır boyunca asker yerleştirilmesi ve gerekli ihtiyaçların karşılanması için hazırlıkların tamamlanması” kararı da alındı.

Irak başbakanlık Ofisi’nin açıklamasında yer verilen 4 karardan sonuncusu ise  Irak ile Macaristan arasındaki ilişkileri düzenleyen “karşılıklı güvenlik anlayışı bildirisi”nin onaylanması için İçişleri Bakanlığı’na yetki verilmesi oldu.

Irak Başbakanlık Ofisi’nin açıklamasına yer veren Irak basını, Abadi’nin Irak Dışişleri Bakanlığı’ndan Türkiye’nin Irak’ta sınır ihlaline neden olan operasyonlarını belgelemesini istediği bilgisine yer verilirken, hazırlanacak belgelerin hem Irak Ulusal Güvenlik Meclisi’ne, hem de BM’ye sunması talimatını verdiği belirtildi.

Kontrol Edin

Rusya’dan, AB’nin Türkiye yaptırımlarına ilişkin flaş açıklama

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’ye Doğu Akdeniz’deki keşif sondaj çalışmalarından …