Anasayfa / Ortadoğu / Uluslararası Koalisyon’dan Rojava’daki radar sistemine ilişkin flaş açıklama

Uluslararası Koalisyon’dan Rojava’daki radar sistemine ilişkin flaş açıklama

ABD Savunma Bakanlığındaki (Pentagon) bir toplantıya video konferans yöntemiyle bağlanan Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Albay Ryan Dillon, Suriye ve Irak’ta devam eden IŞİD karşıtı operasyonlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Suriye’de IŞİD ile mücadelenin son aşamasına geldiklerini aktaran Ryan Dillon, ABD öncülüğündeki koalisyonun IŞİD’ten almaya çalıştığı Orta Fırat Vadisi’nde bin 500 ile 2 bin IŞİD mensubu bulunduğunu iddia etti.

“ABD’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna radar ve füze savunma sistemleri yerleştirdiğine” ilişkin sorulara yanıt veren Ryan, ABD’nin radarları daha önce bölgeye yerleştirdiğini belirtse de ülkesinin YPG’nin kontrol ettiği bölgelere füze savunma sistemi yerleştirip yerleştirmediğine ilişkin bilgi paylaşmadı. Son dönemlerde ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon’un Rojava’da radar sistemi yerleştirdiği sık sık gündeme getirilmiş olsa da ilk kez Uluslararası Koalisyon yetkilisi bu durumu kabul etti.

“ABD ile Türkiye’nin üzerinde mutabakata vardığı Menbic yol haritasının uygulanmasında ne aşamada olduklarına” yönelik AA muhabirinin sorusu üzerine Albay Ryan, iki ülke güvenlik güçlerinin 46’ncı bağımsız koordineli devriyelerini gerçekleştirdiğini kaydetti.

Menbic’te çok az sayıda olay yaşandığını ifade eden Ryan, Türkiye ile ABD’nin koordineli devriyelerinin bölgedeki istikrara katkı sağladığına dikkati çekti.

Menbic yol haritası kapsamında iki ülke güvenlik güçlerinin bölgede ortak devriyelere henüz başlamadığını belirten Albay Ryan Dillon, ortak devriyeler için verilen eğitimlerin sürdüğünü söyledi.

Ryan, Menbic’te YPG üyelerinin bulunup bulunmadığına ilişkin bi soruya da “Takip ettiğim kadarıyla Menbic’te çok az YPG’li var. Anlaşmaya bağlıyız, YPG Menbic’in parçası olmayacak” şeklinde yanıt verdi.

Öte yandan Türkiye ile Rusya’nın İdlib’de silahsızlandırılmış bölge kurmasına ilişkin soruları geçiştiren sözcü, koalisyonun anlaşmanın bir parçası olmadığını ancak anlaşma uygulanırsa insani bir felaketin önüne geçilebileceğini dile getirdi.

“Koalisyonun anlaşmayı memnuniyetle karşılayıp karşılamadığına” ilişkin soruya yanıt vermekten kaçınan Albay Ryan, “Bizim istediğimiz, hayatları kurtaracak bir siyasi çözümün bulunmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Kontrol Edin

Rusya’dan, AB’nin Türkiye yaptırımlarına ilişkin flaş açıklama

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’ye Doğu Akdeniz’deki keşif sondaj çalışmalarından …