Anasayfa / Ortadoğu / Wall Street Journal: ABD, Nisan ayının sonuna kadar Suriye’den çekiliyor

Wall Street Journal: ABD, Nisan ayının sonuna kadar Suriye’den çekiliyor

ABD ordusunun Suriye’den çekilme sürecini hız kesmeden işlettiğini ve bölgedeki Kürt silahlı güçlerinin Türkiye’nin olası bir kara operasyonuna karşı korunması adına herhangi bir adım atılmadığı iddia edildi.

Wall Street Journal (WSJ) gazetesine konuşan ABD’li yetkililer, ABD ordusunun Suriye’den çekilme sürecini hız kesmeden işlettiğini, bölgedeki Kürt güçlerinin Türkiye’nin olası bir operasyonuna karşı korunması adına herhangi bir adım atılmadığını söyledi.

Haberde, Suriye’de IŞİD’in elinde kalan son yerleşim yerlerinin de birkaç gün içerisinde alınmasının beklendiği belirtilerek, ABD’nin önceliğinin Suriye’den geri çekilme hazırlıkları olduğuna yer verildi.

ABD Rojava ve Suriye’nin bir bölümünde yaklaşık 2000 asker bulunduruyor.

Omurgasını YPG’nin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri (HSD) ile birlikte hareket eden ABD’ye Türkiye’den “IŞİD’i yenilgiye uğratmak için başka terör örgütlerini kullanmayın” çağrısı sıklıkla tekrarlanıyor.

Wall Street Journal, “Eğer Trump Suriye planlarında radikal bir değişikliğe gitmezse, ülkedeki ABD askerlerinin önemli bölümünün Mart ortalarında geri çekilmiş olması planlanıyor. Nisan sonuna kadar ise tüm askerilerin Suriye’den çıkarılmaları hedefleniyor” ifadelerine yer verdi.

Gazeteye konuşan ABD’li yetkili üç olası senaryodan bahsediyor:

“Bir noktada bazı kararların alınması zorunluluk haline gelecek: Ya [Türkiye ile] görüşmelerde bir uzlaşmaya varacağız, ya da Beyaz Saray orduya geri çekilme sürecini yavaşlatma talimatı verecek. Ya da siyasi bir uzlaşı olmaksızın çekilme sürecini işletmeye devam edeceğiz.”
Yetkililer, şu ana kadar görüşmelerde kayda değer bir ilerleme sağlanamadığını ifade ediyor:

“Suriyeli Kürt yetkililer, Trump yönetiminden Türkiye’nin olası operasyonunu engelleyecek bir plan geliştirmelerini talep ediyor. Kürt yetkililer son iki haftayı Washington’da temaslarda bulunarak geçirdi. Geçtiğimiz hafta bir Kürt yetkili Trump Hotel’de ABD Başkanı ile karşılaştı ve Trump’tan sözlü güvence aldığını aktardı.”

Ancak Wall Street Journal’ın haberinde YPG konusunda henüz siyasi bir karar alınmamasına rağmen ABD ordusunun askerleri geri çekme sürecini işlettiği ifade ediliyor.

Kontrol Edin

Rusya’dan, AB’nin Türkiye yaptırımlarına ilişkin flaş açıklama

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’ye Doğu Akdeniz’deki keşif sondaj çalışmalarından …