Anasayfa / Ortadoğu / YPG ve ABD’nin çağrısına ilk yanıt Fransa’dan

YPG ve ABD’nin çağrısına ilk yanıt Fransa’dan

Suriye’de DAİŞ saflarında bulunan ve Halk Savunma Birlikleri (YPG) tarafından yakalanan 150 Fransız vatandaşı, ABD özel birliklerinin koordinasyonunda ve yine ABD’ye ait iki askeri uçakla belirli aralıklarla Fransa’ya götürülecek.

YPG birçok kez Rojava’da tu-tuklu bulunan DAİŞ’lilerin kendi ülkelerinde yargılanması çağrısında bulunmuş ve son olarak da ABD bu çağrıya destek vermişti. Fransız BFM televizyon kanalı, daha önce sayıları 130 olarak açıklanan Fransa vatandaşı DAİŞ mensubu sayısının 150’ye çıktığını ve ilk bölümünün birkaç hafta içinde ülkeye getirileceğini duyurdu.

ABD uçaklarıyla ülkeye götürülecek Fransa vatandaşı DAİŞ mensuplarının sayısının artabileceği belirtilirken, bu uçakların nereden kalkacağı bilgisine ise yer verilmedi.

Ülkeye götürülecek DAİŞ mensupları arasında, Fransız istihbarat tarafından uzun zamandır aranan ve DAİŞ’in propaganda faaliyetlerinde önemli yer tutan Quentin Le Brun ve Nice’taki sal-dırıyla bağlantısı olduğu düşünülen Thomas Barnouin gibi isimler de bulunuyor.

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, geçen hafta basına yaptığı açıklamada DAİŞ mensuplarının tu-tuklu yargılanacağını söylemişti.

Kontrol Edin

Rojava ile Irak Hükümeti arasında bayrak krizi

Irak hükümeti ile Demokratik Suriye Güçleri (HSD) arasında yapılan anlaşma ile Şengal’in Hanesor bölgesindeki Sınune …