Anasayfa / Ortadoğu / YPG’den Şam’a sert mesaj: Eğer…

YPG’den Şam’a sert mesaj: Eğer…

Halk Savunma Birlikleri (YPG) Sözcüsü Nuri Mahmud, “Suriye rejiminin yeni bir sa-vaşı yürütecek gücü olduğuna inanmıyoruz ancak bize sal-dırı olursa gereken yanıtı veririz, dünyanın terörü olan DAİŞ’i yendiğimizi unutmasınlar” dedi.

K24’e konuşan YPG Sözcüsü Nuri Mahmud, Şam’la ilişkileri ve Rusya’nın bölgeye yaklaşımıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Şam rejiminin mevcut durumu sürdürmek istediğini belirten Nuri Mahmud, “Suriye rejiminin yeni bir sa-vaşı yürütecek gücü olduğuna inanmıyoruz ancak bize sal-dırı olursa gereken yanıtı veririz” ifadelerini kullandı.

“Dünyanın terörü olan, bölge ülkelerinin desteklediği ve o çok övündükleri Suriye ordusunu alt eden DAİŞ’i yendiğimizi unutmasınlar” diyen Mahmud, sorumluluk bilinciyle hareket edilmesi gerektiğini belirtti.

Tüm halkların temsil edildiği demokratik bir Suriye’den yana olduklarını belirten Mahmud, Suriye rejimini aklıselim davranmaya davet ettiklerini vurguladı.

RUSYA’YA SERT ELEŞTİRİLER

Rusya’nın Suriye gerçeklerine göre değil kendi menfaatlerine göre hareket ettiğini savunan Nuri Mahmud, “Rusya’nın siyasetleri çok ucuz çıktı. Dönemsel menfaatleri esas aldılar” dedi.

“Rusya, Suriye üzerine Türkiye’yle ticaret yaptı” ifadelerini kullanan YPG Sözcüsü, Suriye’de en az etkili olan gücün Rusya olduğunu savundu.

Rusya’nın imzalanan bazı anlaşmalar dışında rejim üzerinde de etkisinin düşünüldüğünden az olduğunu söyleyen Nuri Mahmud, şunları kaydetti:

“Rusya, askeri gücüyle Suriye’de var ancak Şam üzerinde bir etkisi yok, ki Şam’a hükmetmek de bugün o kadar önemli değil. İdlib’de El Kaide var, Türkiye’nin işgali gibi bir işgal var. Rusya, iddia edildiği gibi rejim tarafından Suriye’ye davet edilmişse bile İdlib, Afrin, Bab, Cerablus ve Azez’deki işgallere karşı sessiz kalıyor. Hatta bunlarla ittifak halinde de diyebiliriz.”

Kaynak: K24

Kontrol Edin

Demokratik Suriye Güçleri güvenli bölgenin detaylarını açıkladı

Rojava’da ABD ile mutabakata varılan ‘güvenli bölge’ anlaşmasının, ABD’den gelen üst düzey askeri yetkililerle yapılan …