Anasayfa / Politika / 10 Ekim’de kızını kaybeden Hatice Çevik Suruç Belediye Başkanı oldu

10 Ekim’de kızını kaybeden Hatice Çevik Suruç Belediye Başkanı oldu

Ankara Gar katliamında kızını ve kızının halasını kaybeden ve o anlardaki fotoğrafla hafızalara kazınan Hatice Çevik, Suruç Belediye Eş Başkanı seçildi. Çevik, ilk icraatının Suruç’ta kat-ledilen 33 gencin anıtını dikmek olacağını belirtti.

Ankara Gar Meydanı’nda 10 Ekim 2015 tarihinde IŞİD’in gerçekleştirdiği kat-liamda kızı Başak Sidar Çevik ve kızının halası Nilgün Çevik’i yitirip, yaralı hali ile sarıldığı eşi İzettin Çevik’le objektiflere yansıyan Hatice Çevik, Urfa’nın Suruç ilçesinde belediye eş başkanı oldu.

31 Mart yerel seçimleri için Suruç Belediye Eş Başkan Adayı olan Çevik, Amara Kültür Merkezi’nde IŞİD’in sal-dırısı sonucu 33 kişinin yaşamını yitirdiğini hatırlatarak, belediyenin 1 Nisan sabahı asıl sahiplerine teslim edilmesiyle birlikte ilk yapmak istediği projenin de bu kapsamda olduğunu ifade etti.

MA’da yer alan habere göre, Suruç Belediyesine kayyım atanmasıyla birlikte, Amara Kültür Merkezi’nin Urfa Büyükşehir Belediyesi’nin Sosyal Destek Programı (SODES) merkezi olarak kullanıldığını, ancak 1 Nisan tarihinden itibaren Kültür Merkezi’ni halka yeniden açacaklarını ve yaşamını yitiren 33 kişi için anıt dikmek istediğini söyledi.

‘BARIŞ ZAMANI’

Hatice Çevik’i eşinin kucağında gösteren fotoğraf, sal-dırının deh-şetini gösteren karelerden biri olarak hafızalarda yer aldı.

Başta evlat acısı yaşayan anneleri kucakladığını, Türkiye topraklarına artık barışın gelmesi gerektiğini söyleyen Çevik, “Biz barış derken tüm halklar için barış istedik, istiyoruz” diyerek seçim çalışmalarını da bu barışçıl çerçeve içinde sürdürdüğünü belirtti.

Kontrol Edin

Tarikatçılar birbirine girdi

Nurcu Uşşaki tarikatı lideri Fatih Nurullah ve Cübbeli Ahmet arasındaki tartışmada tansiyon yükseldi. Cübbeli Ahmet ile Nurcu Uşşaki …