Anasayfa / Politika / 23 Haziran öncesi Erdoğan’dan Kürt seçmene yönelik yargı hamlesi gelecek

23 Haziran öncesi Erdoğan’dan Kürt seçmene yönelik yargı hamlesi gelecek

23 Haziran’da tekrarlanacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçiminden önce Kürt seçmeni geri kazanabilmek için Abdullah Öcalan’a görüş yasağını kaldıran Erdoğan hükümeti, şimdi de 30 Mayıs’ta yargı reformu strateji belgesiyle ikinci hamleye hazırlanıyor.

Zülfikar Doğan, Ankara Rüzgârı’nda haftanın siyasi gelişmelerini değerlendirirken, hazırlıkları yaklaşık dokuz aydır devam eden Yargı reformu Strateji Belgesi’nin perşembe günü Erdoğan tarafından açıklanacağına dikkat çekerek, yaklaşık 65 başlık altında toplanan yargı reformu yol haritasında özellikle Terörle Mücadele Yasası’nda (TMY) yapılacak değişikliklerle ilgili vaatlerin büyük merakla beklendiğini söylüyor.

Gerek AB kriterlerine uyum gerekse düşünce-ifade özgürlüğü önündeki en büyük engellerden birisi olan TMY’de “terör propagandası” su-ç tanımının kapsamında yapılacak düzenlemelerle düşünce ifade suçlularının, tu-tuklu gazeteci, akademisyen, Kürt siyasetçilerle diğer siyasilerin tahliyesi yolunun açılması ihtimalinin Ankara siyasi kulislerinde yaygın şekilde konuşulduğunu ifade eden Zülfikar Doğan şunları söylüyor:

“Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesine sekiz yıl sonra izin verilmesinden sonra bunun bir defalık mı, kalıcı mı olacağı tartışılıyordu. Adalet Bakanlığı’nın Öcalan’la ilgili tüm görüş kısıtlamalarının kalktığını açıklamasının ardından avukatları haftalık olarak, rutin şekilde ziyaretlere devam ediyor ve Öcalan’ın mesajlarını kamuoyuna aktarıyor. Nitekim Öcalan’ın çağrısıyla açlık grevleri, ölüm oruçları sonlandırıldı.

Bu adım iktidar ittifakının elini bayağı rahatlattı. 31 Mart’ta ağır kayıp verdikleri Kürt seçmeni yeniden kazanmak için başka adımlar gelebilir. Erdoğan’ın açıklayacağı Yargı Reformu vaatleri arasında TMY’de yumuşatmaya gidilirse, cezaevlerindeki Demirtaş da dahil, terör propagandası ithamıyla tu-tuklanan, yargılanan pek çok kişiye düzenleme hayata geçirildiğinde, denetimli serbestlikle tahliye yolu açılabilir. Şu ana kadar sızan bilgiler, reform paketinde denetimli serbestlik kapsamının genişletileceği, böylece AK Parti’nin ittifak ortağı MHP’nin af talebinin de kısmen karşılanacağı yönünde.”

YSK’nin gerekçeli kararının tartışılmaya devam ettiğini aktaran Doğan, 23 Haziran seçimi için kaymakamlıklarca bildirilen isim listelerinde YSK’nin iptal gerekçesi saydığı kamu görevlisi olmayanlara yine yer verilmesinin dikkat çekici olduğunu, CHP’nin itirazıyla Beykoz’da dört ismin listeden çıkartıldığını ve Beşiktaş’ta da itiraz edilen bazı isimlerin kamu görevlisi olup olmadıklarının kaymakamlığa sorulması kararı verildiğini bildirdi. Dolayısıyla Ankara kulislerinde “AK Parti 23 Haziran’da seçim kaybetme olasılığına önlem olarak, yeni planlar, iptal gerekçeleri mi hazırlıyor” sorularının sorulduğunu belirten Zülfikar Doğan, eski Yargıçlar-Savcılar Sendikası (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun Anayasa Mahkemesi’ne verdiği dilekçedeki iddialarının da önümüzdeki aylarda “iptalin iptali” ihtimalini gündeme taşıdığını vurguluyor.

kaynak:ahval

Kontrol Edin

HDP’li vekilden Öcalan açıklaması

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, Başkan Mesud Barzani’nin, Kürt sorununun çözümünde Kürtlere …