Anasayfa / Politika / 7 HDP’li tahliye edildi

7 HDP’li tahliye edildi

Mersin’de tu-tuklu yargılanan HDP Mersin İl Gençlik Meclisi üyesi 7 genç, çıktıkları ilk duruşmada tahliye oldu.
Yeni Yaşam gazetesi çalışanları Murat Sekmen ve Tuba Salman’ın da aralarında olduğu 7’si tu-tuklu 16 genç hakkında Mersin 7’nci Ağır Ce-za Mahkemesi’nce açılan davanın ilk duruşması görüldü. Duruşmaya tu-tuklu yargılanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Gençlik Meclis üyesi Abdurrahim Demir, Senem Güven, Hizbullah Ekinci, Rojda Salman, Vedat Turgut, Diyar Turgut ve Mehmet Koç ile tu-tuksuz yargılanan Beşir Kutlu, Barış Aydın, Agit Sezer, Yunus Kutlu, Baran Kalaboy, Fatma Öküz ve Hogir Hazar ile avukatları hazır bulundu.
Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada dava iddianamesinin kısa özetinin okunmasıyla devam etti. Gençler üzerlerine atılı “örgüt üyesi olmak” ve  “örgüt propagandası yapmak” iddialarını reddederek, yaptıkları çalışmaların tamamen siyasi parti çalışmaları olduğunu ifade ederek tahliyelerini talep etti. Gençlerin avukatları müvekkillerinin yaptıklarının parti faaliyeti olduğunu ve müvekkillerinin üzerine atılı su-çlamaları gerçeği yansıtmadığını aktararak tahliyelerini talep etti.
Savunmaların ardından iddia makamı tu-tuklu bulunan Koç, Güven ve Salman’ın adli kontrol şartı ile tahliyesine geriye kalan tu-tukluların su-ç isnadı şüphesinin kuvvetli olduğunu iddia ederek tu-tukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.
Mahkeme heyeti ise tu-tuklu bulunan tüm gençleri adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verip, duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …