Anasayfa / Politika / ABD Başkan Yardımcısı Pence ile Neçirvan Barzani görüştü

ABD Başkan Yardımcısı Pence ile Neçirvan Barzani görüştü

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, DAİŞ karşısındaki rolü nedeniyle Kürdistan Bölgesi Hükümeti’ne övgüde bulundu.

Başbakan Neçirvan Barzani ile ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence telefonda görüştü.

Neçirvan Barzani ile Mike Pence’in telefon görüşmesinde, Kürdistan Bölgesi’ndeki son gelişmeler, güvenlik sorunu ve mültecilerle ilgili konuları ele aldıkları belirtildi.

Görüşmeye ilişkin Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ikilinin Kürdistan Bölgesi ve Irak’ın ABD ile ilişkilerinin yanı sıra bölgede yaşanan son gelişmeleri değerlendirdiği aktarıldı.

Kürdistan Bölgesi idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerdeki güvenlik durumu hakkında Pence’e bilgi veren Neçirvan Barzani, söz konusu bölgeleri istikrara kavuşturmak ve DAİŞ’in yenilgisinin ardından yerinden edilmiş 1 milyondan fazla kişinin yurtlarına dönmesini sağlamak için ABD’nin desteğinin sürdürebilir olmasını vurguladığı dile getirildi.

Yapılan görüşmede, Pence’in Neçirvan Barzani’ye, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin DAİŞ karşısındaki rolü nedeniyle övgüde bulunduğu da aktarıldı.

Öte yandan Pence’in teröre karşı mücadele ederken hayatını kaybeden peşmergeler için de başsağlığı dileğinde bulunduğu belirtildi.

Neçirvan Barzani ile Mike Pence ayrıca, ABD ile Kürdistan arasındaki ilişkileri geliştirme mekanizmaları ve Irak’ın istikrar ve egemenliğine zarar veren kötü niyetli aktörlere karşı koyma konusunda yakın çalışma fırsatlarını ele aldığı kaydedildi.

K24

Kontrol Edin

Arınç, Babacan ve Davutoğlu’nun iktidarına bakın yüzde kaç ihtimal verdi

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, AK Parti’nin 18. kuruluş yıl dönümünde 11. Cumhurbaşkanı …