Anasayfa / Politika / ABD’den FKÖ’ye ilişkin flaş karar

ABD’den FKÖ’ye ilişkin flaş karar

ABD Dışişleri Bakanlığı, Filistin Kurtuluş Örgütü’nün (FKÖ) Washington Ofisi’ni kapatma kararı alındığını açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, tarafından yapılan yazılı açıklamada, Filistin Kurtuluş Örgütü’nün Washington’daki ofisinin 2017 yılının Kasım ayında İsrail ve Filistin arasındaki barış görüşmelerine destek olması amacıyla açılmasına izin verildiğini belirtti.

“Fakat Filistin Kurtuluş Örgütü, İsrail’le anlamlı bir anlaşma içerisine girecek doğrudan girişimlerde bulunmadı” diyerek, ifadelerine şunları ekledi:

“Aksine, bu grup hiç görmediği ve irtibata geçmediği halde ABD’nin barış planını kınadı. Yönetim, Kongrenin kaygıları bağlamında şu anda Filistin Kurtuluş Örgütünün Washington ofisini kapatma kararı aldı. ABD, ilerlemenin yolunun iki tarafın da doğrudan pazarlığa girmesinin tek yol olduğunu düşünüyor. Bu karar barış anlaşmasına götürecek adımlardan uzaklaştırmayı hedefleyen kişiler tarafından suistimal edilmemeli. Biz kalıcı bir barış sağlanması çabalarımızdan geri adım atmıyoruz.”
Washington yönetimi, geçen hafta Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu’na (UNRWA) yaptığı mali yardımları tamamen durdurma kararı almıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Filistin yönetiminin ABD’nin arabuluculuğunda İsrail ile yapılması öngörülen barış görüşmelerine katılmayı kabul edinceye kadar Filistin’e mali yardımda bulunmayacaklarını kaydetmişti. Trump yönetimi, “Yüzyılın Anlaşması” diye nitelendirilen ve İsrail-Filistin meselesini çözüme kavuşturmayı amaçlayan bir plan üzerinde çalıştığını açıklamıştı.

Kontrol Edin

Erdoğan, bakın hangi lider ile kıyaslanmak istemiyor

Gazeteci Fehmi Çalmuk, Hürses’te yayımlanan “Ümmet, Rahmet, Zahmet” başlıklı yazısında dikkat çekici bir anısını paylaştı. …