Anasayfa / Politika / ABD Savunma Bakanlığı’ndan İdlib’e ilişkin yeni bir açıklama

ABD Savunma Bakanlığı’ndan İdlib’e ilişkin yeni bir açıklama

İdlib’e dönük bir operasyon gündemdeyken ABD Savunma Bakanlığı’ndan konuya ilişkin yeni bir açıklama yapıldı. Açıklamada,“ABD’li askeri yetkililer, İdlib’de terörle mücadele operasyonlarını, alışılagelen büyük bir harekâttan daha etkili bir şekilde sürdürmenin bir yöntemi olduğuna inanıyor” denildi.

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, Washington’un İdlib için kendi planını önermeye hazır olduğunu fakat bu konuda Rusya ile işbirliğinin söz konusu olmadığını belirtti.

ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) yayınladığı açıklamada, “ABD’li askeri yetkililer, İdlib’de terörle mücadele operasyonlarını, alışılagelen büyük bir harekâttan daha etkili bir şekilde sürdürmenin bir yöntemi olduğuna inanıyor. Başkan (Dunford), ABD’nin işbirliğini değil, Amerikan kuvvetlerinin ve araçlarının teröristlerin kentsel ortamda dahi saptanması ve sivillerin arasında minimum kayıplarla imha edilmesi için kullanılmasını kastettiğini belirtiyor” denildi.

Açıklamada ayrıca Dunford’un Rus mevkidaşı Orgeneral Vaeriy Gerasimov ile İdlib krizinin başlangıcından beri görüşmediğini ve şimdilik görüşmeyi planlamadığını ifade ettiği kaydedildi. Pentagon, ordunun değerlendirmelerine göre Suriye’nin diğer bölgelerindeki şiddetten kaçan ‘yüzbinlerce kişinin arasında gizlenmek’ için yaklaşık 20-30 bin terör yanlısının İdlib’e girdiği bilgisini de aktardı.

Kontrol Edin

Erdoğan, bakın hangi lider ile kıyaslanmak istemiyor

Gazeteci Fehmi Çalmuk, Hürses’te yayımlanan “Ümmet, Rahmet, Zahmet” başlıklı yazısında dikkat çekici bir anısını paylaştı. …