Anasayfa / Politika / ABD’den Basra’daki olaylara ilişkin açıklama

ABD’den Basra’daki olaylara ilişkin açıklama

Basra’da giderek artan gerilime ilişkin olarak ABD’den açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert Basra’da göstericiler ile polis arasında yaşanan çatışmalara ilişkin olarak “Güvenlik güçleri ve protestocular da dahil olmak üzere tüm tarafları barışçıl protesto hakkını kullanmaya, bunun yanı sıra diplomatları ve tesislerini korumaya çağırıyoruz” dedi.

Basra’da 8 Temmuz’dan beri kamu hizmeti yoksunluğu, işsizlik ve yolsuzluklara karşı başlayan ve giderek alevlenen gösteriler sırasında, dün İran’ın Basra Başkonsolosluğunu basıp, binayı ateşe vermişti.

Basra’daki gösteriler sırasında daha önce devlet televizyonu ile Şii parti ve milis güçlere ait binalar da ateşe verilmişti. İran, göstericiler tarafından Basra’daki Başkonsolosluğunun yakılmasının ardından Irak’la arasındaki Şelamçe Sınır Kapısı’nı kapattı.

Olaylara ilişkin yaptığı açıklamada Heather Nauert, ülkesinin Basra’daki diplomatlara yönelik şiddet olaylarını kınadığını belirtti. Barışçıl protesto hakkı ile kamu ve özel mülkiyeti koruma görevinin Irak anayasası kapsamında olduğunu belirten Nauert, “Güvenlik güçleri ve protestocular da dahil olmak üzere tüm tarafları barışçıl protesto hakkını kullanmaya, bunun yanı sıra diplomatları ve tesislerini korumaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Olayları bastırmak için güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu şimdiye kadar 25’ten fazla gösterici hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı.

Kontrol Edin

Erdoğan, bakın hangi lider ile kıyaslanmak istemiyor

Gazeteci Fehmi Çalmuk, Hürses’te yayımlanan “Ümmet, Rahmet, Zahmet” başlıklı yazısında dikkat çekici bir anısını paylaştı. …