Anasayfa / Politika / ABD’den Diyarbakır’daki patlamaya ilişkin kınama

ABD’den Diyarbakır’daki patlamaya ilişkin kınama

ABD Ankara Büyükelçiliği, Diyarbakır’da meydana gelen pat-lamadan dolayı kınama mesajı yayınlandı.

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinin Ağaçkorur köyü mevkiinde sivil aracın geçişi sırasında yola önceden döşenen pat-layıcıyla düzenlenen sal-dırıya ilişkin ABD Büyükelçiliği tarafından kınama mesajı yayınlandı.

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Diyarbakır’daki terör sal-dırısını kınıyoruz. Sal-dırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine taziyelerimizi iletiyor, ya-ralılara acil şifalar diliyoruz. Bu menfur sal-dırıların sona ermesi çağrısında bulunuyoruz.”

Pat-lamada 7 kişi hayatını kaybetti

Kulp ilçesi ile Muş arasında bulunan yola önceden döşenen pat-layıcının sivil aracın geçişi sırasında in-filak etmesi sonucu 7 kişi hayatını kaybettiş 10 kişi de ya-ralanmıştı.

Ya-ralananların 9’u hastanedeki tedavilerinin sürdüğü belirtiliyor.

Erdoğan’dan açıklama

Pat-lamanın ardından Türkiye Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek bilgi aldı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Erdoğan orman işçilerininin hayatını kaybettiği olayla ilgili bilgi aldı. Erdoğan, “Bu menfur terör sal-dırısında şe-hit olan vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ya-ralanan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum” dedi.

Erdoğan ayrıca, sal-dırısının faillerinin ya-kalanması için tüm imkânların seferber edileceğini ve konunun takipçisi olacağını ifade etti.

İçişleri Bakanı Soylu’dan olayla ilgili açıklama

Olayla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu şunları söyledi:

“El yapımı pat-layıcının yoldan araç geçerken pat-latılması suretiyle 7 evladımız, insanımız, kardeşimiz hakkın rahmetine kavuşmuştur. Allah rahmet eylesin. 10 ya-ralımız vardı. Biri hemen taburcu edildi. 9 yaralımızı Diyarbakır’da üniversite hastanesinde ve Selahaddin Eyyubi Hastanesinde ziyaret ettik. 3 ya-ralımızdan birinin durumu gayet iyi 2’sinde ise yoğun bakımlık bir durumu doktorlarımız takdir etti. Onlar için de dua ediyoruz. Terör örgütünün yıllardır bu mazlumiyet ve mağduriyete karşı ortaya koyduğu ha-ince pu-suya, bu insanlar varlıklarıyla karşı koymaktadırlar. Allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun.”

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …