Anasayfa / Dünya / ABD’den İran’a Basra uyarısı

ABD’den İran’a Basra uyarısı

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Sarah Sanders, Basra’da yaşanan olaylara ilişkin olarak yazılı bir açıklama ile İran’ı uyardı.

Basra’daki konsolosluk ve Bağdat’daki elçilik binalarına son birkaç gündür yapılan saldırılara dikkat çeken Sanders, “İran, Irak’ta kendiyle bağlantılı olan, ekonomik olarak desteklediği, eğittiği, silahlandırdığı grupların bu saldırıları yapmasını durdurmaya yeltenmedi. ABD, devlet binalarının zarar görmesi ve çalışanlarının yaralanması durumunda Tahran rejimini sorumlu tutacaktır” ifadelerini kullandı.

Sözcü Sanders, ABD’nin, vatandaşlarının hayatını savunmak için kararlılıkla ve hızla karşılık vereceği uyarısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert da, Esad rejimi ve Rusya’nın, Suriye’de “Beyaz Bereliler” olarak bilinen sivil savunma ve insani yardım kuruluşunu büyük bir dezenformasyon kampanyasıyla suçlayarak gönüllülerini risk altında bıraktığını söyledi.

Sözcü Nauert, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Nauert, İran tarafından tutuklanan ABD vatandaşlarının serbest bırakılması için Tahran yönetimine çağrı yaptı.

Nauert, “Beyaz Bereliler binlerce insanın hayatını kurtarmış ve kurtarmaya devam eden insani bir yardım kuruluşudur. Birçoğunuz onların iyi çalışmalar yaptığını ve yapmakta olduğunu biliyor” dedi.

Ayrıca Nauert, ABD ve uluslararası toplumun Beyaz Bereliler’in kahramanlık çalışmalarını desteklemeye devam edeceğini belirtti.

Rusya ve Esad rejimi, Suriye’de yapılan kimyasal saldırıların Beyaz Bereliler tarafından hazırlandığını iddia etmiş, en son rejim güçleri tarafından İdlib kentine yapılan hava saldırıları nedeniyle bölgeye yardıma giden kurtarma gönüllülerini bombalamıştı.

Kontrol Edin

Saadet Partisi niçin seçime giriyor? İstanbul adayı açıkladı

Saadet Partisi’nin İstanbul adayı Necdet Gökçınar, neden 23 Haziran seçimlerine girdikleri sorusuna “Türk siyasetinde davasına …