Anasayfa / Politika / ABD’den Şengal iddiası

ABD’den Şengal iddiası

ABD’nin Irak Maslahatgüzarı Joey Hood, terör listesine aldıkları İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun Şengal’den füze fırlattıklarını belirterek, bu tür eylemlerini Irak’ın genelinde yaygınlaştırmak için çaba sarfettiğini söyledi.

ABD’nin Irak Maslahatgüzarı Joey Hood, katıldığı bir televizyon programında, İran Devrim Muhafızları Ordusu’na karşı siyasi, diplomatik ve ekonomik olduğunu belirterek, “Bu adımlar askeri değil, bu yaptırımlarla İran’ı müzakarelere çekmek istiyoruz” dedi.

Joey Hood, başka isimlerle olsa bile terörist bir grup olduğunu belirttiği İran Devrim Muhafızları Ordusu’yla ilgili herhangi bir pazarlığın söz konusu olamayacağını vurguladı.

“İran Devrim Muhafızları Ordusu bizi askeri anlamda teh-dit ederse buna gereken yanıtı veririz” diyen Joey Hood, İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun her yıl Lübnan Hizbullahı, Nuceba Grubu, Irak Hizbullahı ve Husilere bir milyar dolayında para aktardığını söyledi.

İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü’nün Irak’ta geniş bir iktidar ağına sahip olduğuna dikkat çeken Hood, “Birkaç gün önce Felluce’deydim. Babil’in kuzeyinde göçzede ve sığınmacıların durumunu gördüm. Irak halkını bezdirmiş durumdalar. Ayrıca göçzedelerin dönüşünü de engelliyorlar” ifadelerini kullandı.

Irak hükümetini İran Devrim Muhafızları Ordusu’nın ülkenin içişlerine karışmasını engellemediği gerekçesiyle eleştiren ABD’nin Irak Maslahatgüzarı, “Şengal’den füze fırlatıyolardı ve bunu ülkenin tümünde yapmak istiyorlar” dedi.

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …