Anasayfa / Politika / ABD’den Türkiye’ye ültimatom

ABD’den Türkiye’ye ültimatom

Türkiye ile ABD arasındaki S-400 düğümü çözülemiyor. Son olarak, ABD’nin NATO daimi temsilcisi Kay Bailey Hutchison’dan yeni bir ül-timatom geldi. Hutchison, Türkiye’nin hem Amerikan yapımı F-35 uçaklarını hem de Rus yapımı S-400 hava savunma sistemlerini alamayacağını söyledi.

‘F-35 VE S-400 AYNI ÇATI ALTINDA OLAMAZ’

Amerikan televizyonu CNBC’ye konuşan Hutchison, Türkiye’nin Rus yapımı hava savunma sistemleri almasının ‘Kremlin’e NATO’yu zayıflatma girişiminde yardımcı olacağını’ söyleyerek, ‘F-35 sa-vaş uçakları ile Rus hava savunma sistemlerinin aynı askeri komuta altında bulunmasının kabul edilemez olduğu’ çıkışı yaptı.

Hutchison, “Bir tercih yapmalısınız. Birine veya ötekine sahip olabilirsiniz, ikisine birden değil” ifadelerini kullandı. Amerikalı yetkili, Türkiye’nin sipariş ettiği F-35’leri kaybetme ihtimali bulunduğunu ekledi.

‘MÜHLET HAFTA SONUNDA DOLUYOR’ İDDİASI

CNBC’nin haberinde, ABD’nin S-400’lerden vaz geçip bunun yerine Amerikan yapımı Patriot hava savunma sistemleri alması için Türkiye’ye verdiği mühletin bu haftanın sonunda dolduğu da belirtildi. Haberde, Türkiye’nin S-400 sistemi almasının Amerikalı yetkililer tarafından F-35 programına doğrudan teh-dit olarak görüldüğü, S-400 alımının gerçekleşmesi halinde Türkiye’nin F-35’in tedarik zincirinden çıkarılacağı da vurgulandı.

Kontrol Edin

CHP yönetimine kayyım atandı

Eskişehir 3. Sulh Hukuk Mahkemesi, partinin il yönetimine 45 günlük süreçte yapılacak olağanüstü kongreye kadar …