Anasayfa / Ortadoğu / ABD’nin bu yılki Terörizm Ülkeler Raporu’nda YPG yok

ABD’nin bu yılki Terörizm Ülkeler Raporu’nda YPG yok

ABD Dışişleri Bakanlığı bu yıl yayınladığı terör raporunda, Türkiye’de 150 bin kişinin ‘FETÖ‘ kapsamında ‘sağlam olmayan’ delillerle işten atıldığı görüşüne yer verildi.  Bir önceki raporda yer alan YPG’den ise bu yılki raporda bahsedilmedi.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı her yıl yayınladığı Terörizm Ülkeler Raporu’nu açıkladı. Bu yılki raporda, Türkiye’de 150 bin kişinin ‘FETÖ‘ kapsamında ‘sağlam olmayan’ delillerle işten atıldığı görüşüne yer verildi.  Bir önceki raporda yer alan YPG’den ise bu yılki raporda bahsedilmedi.

Amerika’nın Sesi’nin aktardığına göre, raporda İran, Kuzey Kore, Suriye ve Sudan terörün devlet sponsorları olarak nitelendi. Rapora göre 2016-2017 arasında dünya çapında terör saldırılarında yüzde 23 oranında azalma görüldü. Bu azalma, IŞİD’in büyük ölçüde yenilgiye uğratıldığı Irak’taki saldırların sayısında gözlemlenen düşüşe bağlandı. Rapora göre terör saldırılarında can kayıpları da yüzde 27 oranında azaldı.

Raporun Avrupa bölümünde yer alan Türkiye’den PKK, IŞİD ve ‘FETÖ‘ ile mücadele bağlamında bahsedildi. Türkiye’nin içerde PKK dışarda da IŞİD ile mücadele ettiği belirtildi. Türkiye’nin geçen yıl Suriye’nin kuzeyinde IŞİD’e yönelik olarak düzenlediği Fırat Kalkanı Harekatı da rapora girdi.

Raporda Türkiye’nin 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında olduğunu savunduğu ve FETÖ olarak nitelediği Fethullah Gülen hareketini terör örgütü listesine aldığına değinildi.

Türkiye’nin terör örgütü olarak nitelediği ve PKK’nın Suriye kolu olarak gördüğü YPG ise raporda yer almadı. Raporun geçen yılki bölümünde YPG’den “Türkiye ayrıca Suriye merkezli Demokratik Birlik Partisi’ni (PYD) ve partinin silahlı kanadı YPG’yi, PKK’yle yakın ilişki içindeki terör örgütleri olarak tanımlıyor” diye söz edilmişti.

‘Türkiye ve ABD IŞİD’e karşı bilgi paylaşıyor’

Türkiye’nin IŞİD’e karşı mücadele koalisyonunun aktif bir üyesi olduğu ve aynı zamanda IŞİD’e ve Suriye ile Irak’ta savaşan diğer terör gruplarına katılmak isteyen yabancı terörist savaşçılar için kaynak ve transit ülke konumunda olduğu belirtildi.

Türkiye ve Amerika’nın terörle mücadele alanında kapsamlı bilgi paylaşımını sürdürdüğü ifade edildi. 2017 yılını kapsayan rapora göre 23 Ekim 2017 itibariyle Türkiye’nin ülkeye giriş yapamayacak olan kişilerin listesinde 145 ülkeden toplam 53,781 kişi bulunuyor. Raporda Türkiye’nin terör bağlantısı şüphesi bulunduğu gerekçesiyle en az 100 ülkeden 5446 kişiyi sınırdışı ettiği belirtiliyor.

Türkiye’nin hem ülke içinde hem de sınırlarının ötesinde kuzey Irak’ta PKK’ya yönelik operasyonlarını sürdürdüğünün belirtildiği raporda kuzey Irak’ta PKK’nın kaçırdığı iki MİT mensubuna da yer verildi. Türkiye’nin Amerika’nın terörle mücadele alanında ortağı olarak 2017 yılında da Amerika’dan PKK terör tehdidiyle mücadelede yardım almaya devam ettiği belirtildi.

Gülen için ‘din adamı’ nitelemesi

Raporda “Türkiye’nin terörle mücadele çabaları 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında, Türkiye’nin Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) olarak tanımladığı din adamı Fethullah Gülen’in hareketine yönelik soruşturma sebebiyle etkilendi” ifadesi kullanıldı. Darbe girişimi sonrasında OHAL ilan edilmesiyle yapılan gözaltı ve tasfiyelere değinildi. Raporda “Türkiye’nin sıklıkla sağlam olmayan delillere dayanarak ‘FETÖ’ ya da terör bağlantılı oldukları iddiasıyla Kasım ayından bu yana 150 bin kamu çalışanının görevine son verildiği” görüşü yer aldı.

PKK’nin Hakkari saldırısı raporda

Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nın raporuna 31 Aralık gecesi gece kulübü Reina’da IŞİD’in düzenlediği terör saldırısı, 20 Ocak’ta DHKP-C’nin İstanbul emniyetine ve AK Parti’nin binasına düzenlediği saldırı, PKK’nin 17 Şubat günü Şanlıurfa’da hakim ve savcı lojmanları yakınlarında düzenlediği saldırı ve 8 Temmuz’da PKK’nin Hakkari’de inşaat konvoyuna düzenlediği saldırı da girdi. Reina saldırısının zanlısı olan Özbek kökenli Abdülkadir Maşaraipov’un 16 Ocak’ta İstanbul’da yapılan operasyonda yakalandığı bilgisine de yer verildi.

Raporun “Yasa, Uygulama ve Sınır Güvenliği” bölümünde, Türkiye’nin geniş bir terörizm tanımı olduğu ve bu tanımın anayasal düzen ile devletin iç ve dış güvenliğine karşı işlenen suçları da kapsadığı ve hükümetin bunu sık sık Amerika’nın ifade ve toplanma özgürlüğü olarak niteleyeceği faaliyetleri suç olarak tanımlamada kullandığına dikkat çekildi. İçişleri Bakanlığı verilerine göre, 24 Nisan ve 30 Ekim tarihleri arasında 28,500 sosyal medya hesabının askıya alındığı ve bu hesaplarla bağlantılı olan ve terör bağlantılı propaganda yaptıkları iddia edilen 2000 kişinin gözaltın alındığı ifade edildi.

Raporda Türkiye’de yabancı savaşçı olduğundan şüphelenilen şahısların ve IŞİD bağlantılı Türk vatandaşlarının yakalanması ve gözaltına alınması vakalarının artış gösterdiği belirtildi. İçişleri Bakanlığı verilerine göre, 2 Ocak ve 30 Ekim tarihleri arasında IŞİD bağlantılı oldukları gerekçesiyle 2090 kişinin gözaltına alındığı bilgisi verildi.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde yürüttüğü ve sekiz ay süren Fırat Kalkanı Harekatı da rapora girdi. Genelkurmay Başkanlığı’na göre harekatta 3060 IŞİD mensubunun etkisiz hale getirildiği hatırlatıldı.

Diyanet’e övgü

Raporda 25 Ağustos’ta yayınlanan kararname ile Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) Cumhurbaşkanlığı’na bağlandığı ve bu kararname ile MİT’in dış denetim eşiğinin arttığı tespiti yer aldı.

Suriye sınırına örülen 911 kilometre uzunluğundaki duvar da raporda yer aldı. Genelkurmay Başkanlığı’nın paylaştığı verilere göre, Kara Kuvvetleri’nin Ocak ayından Ekim ayına kadar Türkiye sınırını yasadışı şekilde geçmeye çalışan 330 binden fazla kişinin yakalandığı belirtildi.

Raporda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ılımlı ve daha kapsayıcı bir İslam’ı teşvik ederek terör içerikli mesaj verilmesinin önüne geçmek için çaba gösterdiği ifade edildi.

Kontrol Edin

Erbil’deki saldırıda hayatını kaybeden Türk diplomatın kimliği belli oldu

Başkent Erbil’de bir restorana düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybeden diplomatın Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu’nda görevli Osman …