Anasayfa / Politika / Ahmet Türk Öcalan’ın son mesajını bakın nasıl yorumladı

Ahmet Türk Öcalan’ın son mesajını bakın nasıl yorumladı

Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, Abdullah Öcalan’ın son mesajının barış ve demokratik siyasetin büyümesini içerdiğini söyledi ve “Umut ediyorum ki; herkes bu mesajın ruhuna uygun bir tavır içinde olur” dedi

Abdullah Öcalan’ın son mesajını yorumlayan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, “Bence bir bütün olarak baktığımızda barışın artık kaçınılmaz olduğunu, demokratik siyasetin büyümesi, gelişmesinin şart olduğu mesajını veren bir açıklamaydı. O diyalogun oluşmasını bir mesaj olarak görüyorum” dedi. Türk, herkesin bu mesajın ruhuna uygun tavırda olmasını umduğunu söyledi.

‘DEMOKRATİK BİR SURİYE’NİN MESAJINI VERİYOR’

Abdullah Öcalan’ın mesajlarını Mezopotamya Ajansı’na değerlendiren Ahmet Türk, benzer bir açıklamanın gelmesini beklediklerini dile getirdi. Türk şöyle konuştu:

 

 

‘KÜRTLERİN YÜZLERİ TÜRKİYE’YE DÖNÜK’

“Dünyadaki gelişmeler, Ortadoğu’daki gelişmeleri çok iyi okuyan bir kişi. Bu nedenle Suriye’de demokratik bir Suriye’nin mesajını veriyor. Çünkü biz biliyoruz ki; Ortadoğu’da demokrasi olmadan hiçbir sorunu çözemezsin. Önce demokratik bir Suriye, demokratik bir Anayasa, herkesin kabul gördüğü bir sistem. Yani bütün farklılıkların kendini içinde gördüğü bir sistem mesajı var. Günümüz dünyasında sorun ne kadar büyük olursa olsun, mutlaka diyalogla çözülür. Birbirini anlayarak, birbirlerinin hakkına hukukuna saygı göstererek bu işlerin çözüleceğini biz biliyoruz. Zaman içinde tasvip etmediğimiz birçok girişimler oldu; Efrin’e girilmesi, farklı yerlerde Kürtlere karşı bir duruş göstermeleri. Bunun başından beri yanlış olduğunu biz söylüyoruz. Çünkü Kürtlerin her yerde; Irak’ta olsun, Suriye’de olsun yüzleri Türkiye’ye dönük. Geçmiş bir hukuk var. Birbirleriyle uzun süre birlikte yaşamış bir geçmişleri var. Bu nedenle Türkiye’nin Kürtleri kazanmaya yönelik bir politika izlemesinin kaçınılmaz olduğunu görüyor.”

‘BARIŞ İÇİN ÖNEMLİ MESAJLARDI’

Metinde 2013 Newrozu’nda Öcalan’ın gönderdiği mesaja dikkat çekilmesinin önemli olduğuna vurgu yapan Türk, şöyle devam etti: “2013 Newrozu’ndaki mesajlar barış için, demokrasi için önemli mesajlardı. O bu mesajların tekrar gündeme gelmesi ve burada daha derinlikli birbirimizi anlayan, birbirimizin hukukuna saygı gösteren bir mantıkla yaklaşılması konusunda önemli bir mesaj var. Bence bir bütün olarak baktığımızda barışın artık kaçınılmaz olduğunu, demokratik siyasetin büyümesi, gelişmesinin şart olduğu mesajını veren bir açıklamaydı. O diyalogun oluşmasını bir mesaj olarak görüyorum. Umut ediyorum ki; herkes bu mesajın ruhuna uygun bir tavır içinde olur.”

 

‘Ö-LÜM BİR ŞEYİ ÇÖZMÜYOR’

Ahmet Türk, metinde açlık grevlerine ilişkin bölüm için de, “Ö-lüm bir şeyi çözmüyor anlamında bir açıklama. Bu da yaşam hakkına ne kadar duyarlı olduğunu göstermektedir. Bir bütünü ile baktığımızda hem kendi halkını, hem zindandakileri hem açlık grevinde olan insanlara; ‘Ben takdir ile karşılıyorum çabalarını ama mutlaka bunun ö-lümle sonuçlandırılmadan bitirilmesi’ konusunda bir mesaj olarak görüyorum. Sayın Başkanın bu mesajından sonra herkesin kendini gözden geçirmesi gerektiğini düşünüyorum.” (MARDİN/MA)

 

Kontrol Edin

Datça’da kayyım protestosu: 21 kişi gözaltına alındı

Datça’da, Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanmasını protesto etmek …