Anasayfa / Politika / Ahmet Türk’ten açıklama: Bizi hedef seçtiler

Ahmet Türk’ten açıklama: Bizi hedef seçtiler

DEDAŞ’ın MARSU’nun elektriklerini kesmesi ve basın yayın organlarında belediyeyi karalayan kimi haberlere ilişkin açıklamalarda bulunan Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, “Hukuksuzlukları, yolsuzlukları ortaya çıkardığımız için bizi hedef seçtiler” diye konuştu.

Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (DEDAŞ) Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (MARSU) elektriklerini kesmesi sonucu yaşanan kesintiler, kayyum dönemi usulsüz harcamalara dair tespitler ve bazı basın yayın organlarında belediyeye ilişkin çıkan karalayıcı haberlere ilişkin açıklama yaptı. Belediye binasında yapılan açıklamaya çok sayıda belediye yetkilisi de katıldı.

“3 YIL BOYUNCA NİYE ELEKTRİĞİ KESMEDİNİZ?”

14 Nisan’da devraldıkları belediye üzerinden bir algı operasyonu oluşturulmak istendiğine dikkat çeken Türk, DEDAŞ’ın ilk kesintisini göreve gelmesinden 5 gün sonra yaptığını hatırlattı. Türk, “80 milyon borç olmasına rağmen 3 yıl boyunca elektrikler kesilmedi.

Biz geldiğimizde 5 gün içinde elektrikleri kestiler. Biz geldiğimizde 80 milyonun dışında 12 milyon borç vardı. Şu anda ise 6-7 milyon borç var. Bugün DEDAŞ 98 milyon borç olduğunu söylüyor. 80 milyonu ödenmiş. Bugün yaptığı açıklamada ödeme yapılmadığını söylüyorlar. Geldiğimiz günden bu yana 1 milyon 250 bin TL ödeme yaptık. Cumartesi günü de 300 bin TL ödeme yaptığımız bildirdik. ‘Tamam’ dediler. Ancak yine elektriği kestiler” bilgilerini paylaştı.

“TÜM KURUMLAR BİZLERİ YIPRATMAK İÇİN MUTABAKAT YAPMIŞ”

MARSU’nun elektriklerinin kesilmesinin kamu sağlığı ve güvenliği açısından tehdit oluşturduğunun altını çizen Türk, MARSU’nun bütün gelirinin İller Bankası’ndan geldiği gün direk kesildiğini aktardı. “Buradaki tüm kurumlar bizleri yıpratmak için mutabakat yapmışlar” vurgusunda bulunan Türk, “Borcumuzu karşılayamadığımızı biliyoruz. Ama imkanlarımızı zorluyoruz” dedi. Sorunun sadece elektrik kesintisi ile alakalı olduğunu belirten Türk, “Bu bir algı operasyonudur. Bu bir siyasi karardır. Ve bu siyasi kararı verenler adeta bizi çalışmaz hale getiren bir irade bir trol var” vurgusunda bulundu.

“HIR-SIZLIK YAPANI TESPİT ETTİK, VALİLİK KENDİ BÜNYESİNE ALDI”

Son dönemlerde işlerine son verilen kişilere de değinen Türk, “Geldiğimiz gün bu belediyenin paketlerini ve eşyalarını çalarken yakaladığımız birisi hakkında emniyete şikayette bulunmuşuz. Ama bu kişinin hır-sızlık yaptığını söyleyen kişiyi karakolda tutuyorlar. Sonuçta bu adamı (hır-sızlık yapan kişi) Valilik kendi bünyesine alıyor. Görüntüler var. Belediyenin eşyalarını çalarken yakalanan insanlar ‘bizi işten çıkardılar. Şe-hit ailelerini çıkardılar’ şeklinde yaygara yapıyorlar. Biz bugüne kadar 163 kişiyi işten çıkardık. Mardin Spor diye bir kulüp getirmişler. Ben kendileri ile görüştüm. Dört antrenör, bir masör, futbolcular dahil toplam 78 kişiye belediyeden maaş veriliyor. Daha önce de 800 bin TL bağış yapılmış. Yine gençlik merkezine gittiğimizde, örgütlenmiş 4-5 kişi yönetime ve bizlere ha-karet ediyorlar. Tespitli. Bunları işten çıkardık. Biz kimsenin kim olduğuna bakmıyoruz” diye konuştu.

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …