Anasayfa / Politika / Ahmet Türk’ten çok konuşulacak kayyım açıklaması

Ahmet Türk’ten çok konuşulacak kayyım açıklaması

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım atanması bugün de Karayolları Parkı’nda düzenlenen kitlesel eylemle protesto edildi. Yerine kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk ve Figen Altındağ’ın yanı sıra kent ve bölge milletvekilleri önce parti il binası önünde toplandı. HDP’li seçilmişler daha sonra yüzlerce polis ablukasında Karayolları Parkı’na yürüdü. Polis ablukasına rağmen parkın çevresinde toplanan yurttaşlar, seçilmişlere alkış ve sloganlarla destek verdi. Yurttaşların yürüyüşe ve açıklamaya katılmaları ise en-gellendi.

Yürüyüş sonrası parkta konuşan HDP Meclis Amiri ve Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, Mardin, Diyarbakır ve Van’a atanan kayyımların birer darbe uygulaması olduğuna dikkat çekerek, “Bu darbe bir arada yaşama istemini di-namitleyen, barış istemiyorum diyenlerin ve ülkede ka-rışıklık yaratarak kendi iktidarlarını sürdürmeye çalışan bir avuç azınlığın işidir” dedi. Yargının iktidar tarafından bir so-pa olarak kullanıldığını ve halk iradesinin hukuksuzca ga-sp edildiğini söyleyen Toğrul, “Kayyım demek, ga-sp, hır-sızlık, ta-lan, halkın yarattığı değerlerin ta-lan edilmesi demektir. Bu gün eşbaşkanlarımızı su-çlayanlar, önceki kayyımlar döneminde yaşanan ta-lanın hesabını versinler” diye seslendi.

BELEDİYELER TESLİM EDİLENE KADAR

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz darbe girişiminde halkı sokağa çağırdığını hatırlatan Toğrul, şunları söyledi: “Hu-kuksuzca darbe yapıyorlar halk ses çıkarmasın istiyorlar. 15 Temmuzda kendilerine darbe yapıldığı iddiasıyla halkı sokağa çağıranlar bugün kendi darbelerine karşı halkın sesini yükseltmesini engellemek için bizzat kayyım atadıklarının eliyle halkın sokakta tepkilerini ortaya koymasın istemiyorlar. Çünkü gerçeklerin ortaya çıkmasını istemiyorlar. Sokaklar varsa demokrasi vardır. Halkımız bu belediyeler kendi iradesine teslim edilene kadar mücadelesine devam edecek.”

Gazetecilerin ve yurttaşlarında polis tarafından da-rp edilerek, gözaltına alınmasını eleştiren Toğrul, toplumun tüm kesimlerinin iradesi ga-sp edilen halkın yanında olması gerektiği çağrısında bulundu.

Yerine kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk ise yaptığı konuşmada, tek işlerinin halka hizmet olduğunu, yapılanların if-tiralarla algı operasyonu yaratmak olduğunu vurguladı. Belediyeyi borçla devraldıklarını hatırlatan Türk, “MARSU’ya tek kuruş gönderilmedi. SGK 15 milyondan 11 milyonunu keserek 4 milyon gönderdi. Oysa işçiye, memura, tüm çalışanlara vermemiz gereken para 12,5 milyondur. Ya-lan ift-iralarla farklı yerlere para gönderilmesini engellemek için yapıyoruz deniliyor. İşçiye memura verecek para bırakmamışsınız. Belediyeyi borçlandırmışsınız. Algı operasyonlarıyla bu darbeyi meşrulaştırmaya çalışan mantık, if-tiralarla bu ülkeyi yönetmek istiyor” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI VE BAKANLARA HEDİYE

Konuşması sırasında polislere seslenen Türk, “İçişleri Bakanı gelirken verilen yemek için 270 bin lira fatura kesilmiş. Faturada 4 bin 200 kişiye yemek verildiği belirtiliyor. Oysa Mardin’de bu büyüklükte bir salon yok. Fırat Silver diye bir kuyumcudan 570 bin liralık hediyeler alınmış. Kuyumcunun babası da kayyım döneminde belediyede daire başkanıydı. Cumhurbaşkanı’na 136 bin 940 liralık hediye verilmiş. İçişleri Bakanı’na 80 bin diğer bakanlara da 20 bin liralık hediye verilmiş. 100 TL’yi geçen bir hediye rüşvettir. Bu faturaların hepsini ortaya çıkardığımız için hedef haline getirildik” diye kaydetti.

Faturaların araştırılması gerektiği ve faturalar şişirilmişse hesabının sorulması gerektiğini belirten Türk, şöyle devam etti: “Biz tüm bu yol-suzlukları ve faturaları halkımızla paylaştığımız için hedef haline getirildik. Biz asla ve asla demokrasi mücadelesinden vazgeçmeyiz. Hasta olduğu için bırakılmış diyorlar. Ortada bir su-ç yok. Ben şimdi de hazırım. Kayyım talimat verebilir. Beni şimdi de gözaltına aldırsın. Bu konuda taviz yok. Bundan da kor-kmuyoruz. Biz demokrasiye inanan insanlarız. Bu ülkede barışın kalıcı hale gelmesi için çaba gösteriyoruz. Bu ülkede kalıcı barışın yolu ortak akıldan geçer. Bütün bu olumsuzluklardan sonra da ortak akılla yeniden demokratik bir seçeneği ortaya koyarak, bu sorunları çözmeye talibiz.”

KAYYIM MI VALİ Mİ?

Türk, son olarak şunları söyledi: “Bas-kıyla, polis zo-ruyla sorunlar çözülmez. Anti demokratik uygulamaların olduğu bir ülkede sadece Kürtler zarar görmüyor, Türk halkı da zarar görüyor. Yarın hepimiz za-rar göreceğiz. Bu akıldan dönülmesi gerekiyor. Kayyım talimat vererek ‘Konuşturmayın, yürütmeyin’ diyor, yolları kapatıyor. Siz kayyım olarak mı talimat veriyorsunuz, vali olarak mı? Bu kayyım kime karşı hesap verecek.”

Konuşmalardan sonra kitle, “Direne direne kazanacağız” ve “Mardin’de kayyım istemiyoruz” sloganlarıyla parti il binasına yürüdü.

Kaynak: MA

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …