Anasayfa / Politika / AİHM Cizre, Silopi ve Sur başvurularını reddetti

AİHM Cizre, Silopi ve Sur başvurularını reddetti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) geçen Şubat ayında Şırnak’ın Cizre ilçesinde, sokağa çıkma yasağı sırasında hak ihlallerinin yaşandığına dair yapılan iki ayrı başvuruyu reddetmesinin devamı olarak yine Cizre ile birlikte Silopi ve Sur’la ilgili 32 başvuruyu reddetti.

AİHM, geçen yıl duruşması görülen iki dosyada da “iç hukuk yollarının tükenmediği”, “davaların Anayasa Mahkemesi’nde devam ettiği”, “Anayasa Mahkemesi’nde sürenin uzadığı” gerekçesiyle başvuruların reddine karar vermişti. Avukat Ramazan Demir, 32 kararın bugün AİHM tarafından yayınlandığını bu ret kararlarının ilk duruşmanın devamı olduğunu söyledi.

Demir, ilk duruşma hakkında şu bilgileri vermişti: “AİHM’de hakimler, hükümete, yaşam hakkının korunması bakımından devletin ne gibi önlemler aldığını sordu. Bizim de bu yönde sorularımız oldu. Ayrıca, dosyayla ilgili Türkiye’deki yargının tavrı da değerlendirildi. Özetle, hükümetin sorumluluğuna dair sorular soruldu. Hükümet çoğunlukla cevap veremedi ya da kaçamak cevaplar verdi. Hükümet temsilcileri çoğunlukla o dönemki hendeklerden bahsetti. AİHM’in, operasyonun vahametinin, sivil kayıpların farkında olduğunu gördük.”

Cizre’de Aralık 2015’te alınan sokağa çıkma kararı ve beraberinde düzenlenen askeri operasyonlar sırasında 137 kişi yaşamını yitirmiş, çok sayıda kişi de operasyonlar nedeniyle evlerinin bodrumlarında mahsur kalmıştı. BM aldığı kararla ö-lümlerin araştırılmasını istemişti.

Kontrol Edin

Tarikatçılar birbirine girdi

Nurcu Uşşaki tarikatı lideri Fatih Nurullah ve Cübbeli Ahmet arasındaki tartışmada tansiyon yükseldi. Cübbeli Ahmet ile Nurcu Uşşaki …