Anasayfa / Politika / AİHM “derhal serbest bırakın” demişti: Demirtaş’ın kritik duruşması bugün

AİHM “derhal serbest bırakın” demişti: Demirtaş’ın kritik duruşması bugün

Edirne F Tipi Kapalı Ce-zaevi’nde 4 Kasım 2016’dan yana tu-tuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tu-tuklu bulunduğu davanın duruşması bugün saat 10:00’da Ankara Sincan Ce-zaevi Kampüsü’nde görülecek.

Selahattin Demirtaş’ın tu-tuklıu bulunduğu davanın duruşması bugün saat 10:00’da Ankara Sincan Ce-zaevi Kampüsü’nde görülecek. Dava 2 gün sürecek.

Demirtaş’ın Edirne F Tipi Kapalı Ce-zaevi’nden duruşmaya Ses, Görüntü ve Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılması bekleniyor.

AİHM’in Demirtaş kararı

Türkiye davalarına bakan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 2’inci Dairesi, Selahattin Demirtaş’ın bireysel başvurusu üzerine 20 Kasım 2018’de ihlal kararı vermişti.

Söz konusu kararda, başvuranın “Tu-tukluluğunun makul şüpheye dayanmadığı” ve “Anayasa Mahkemesi tarafından başvuranın bireysel başvurusu ile ilgili yapılan incelemenin kısa sürede tamamlanmadığı” yönündeki şikayetleri açısından bir ihlal olmadığını hüküm altına alan mahkeme, “Başvuranın tu-tukluluğunun makul süreyi aşması nedeniyle serbest seçim hakkının ihlali” ve “Görünürün dışında gizli ve siyasi bir amaçla tu-tukluluğunun devam ettirildiği” gerekçesiyle ihlal kararı verilmişti.

AİHM ayrıca, “Başvuranın derhal tahliye edilmesi için hükümetin gerekli tedbirleri alması gerektiğini” belirtmişti.

Kontrol Edin

Erdoğan’dan İmamoğlu’na: Seçimden sonra hesabını vereceksin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Pazar günkü seçimin diğer tarafında bize Mursi’yi hatırlatanlar var” diye konuştu. …