Anasayfa / Politika / AK Parti, Binali Yıldırım ile devam edecek mi?

AK Parti, Binali Yıldırım ile devam edecek mi?

Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul’da seçiminin yenilenmesine karar vermesinin ardından, gözler, AK Parti’nin İstanbul adayının değişip değişmeyeceğine çevrildi.

Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın haberine göre AK Parti kulislerinde Binali Yıldırım ile yola devam edileceği belirtiliyor.

ERDOĞAN MYK’Yİ TOPLADI

Erdoğan, YSK’nin İstanbul seçimlerinin yenilenmesine karar vermesinin hemen ardından partisinin MYK’sini olağanüstü topladı. Toplantıda İstanbul seçimleri için yaklaşık 1.5 aylık süreçte neler yapılacağı, nasıl bir seçim stratejisi uygulanacağı masaya yatırıldı.

31 Mart seçimlerinden bugüne kadar İstanbul ile ilgili tartışmalar sürerken seçimin yenilenmesi durumunda Binali Yıldırımın’ın aday olup olmayacağına yönelik farklı değerlendirme ve yorumlar yapılmıştı. Yıldırım’ın itiraz süreçlerinden rahatsız olduğu kulislerde dile getirilmişti. Hatta seçimin yenilenmesi durumunda Yıldırım’ın yeniden aday olmak istemediği ileri sürülmüştü.

BİNALİ YILDIRIM YENİDEN ADAY GÖSTERİLECEK Mİ?

Mahalli idare seçimlerine ilişkin yasaya göre yerel seçimlerin normal şartlarda yapıldığı durumlarda listelerinin kesinleşmesinden sonra adaylar istifa etse bile kabul edilmiyor. Adayın istifası seçimden sonra işleme konuluyor ve seçilmesi durumunda da kendisinden sonra en fazla oyu alan aday belediye başkanı seçilmiş sayılıyor.

Ancak seçimlerin yenilenmesi gibi hallerde adayın istifa etmesi durumunda bağlı olduğu siyasi partinin yerine yeni bir isim bildirebiliyor. AK Parti’nin adayı değiştirebilmesi için Yıldırım’ın istifası gerekiyor. Parti kulislerinde Yıldırım ile yola devam edileceği, aday değiştirmenin bu aşamadan sonra sıkıntı yaratacağı belirtiliyor.

Kontrol Edin

Datça’da kayyım protestosu: 21 kişi gözaltına alındı

Datça’da, Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanmasını protesto etmek …