Anasayfa / Politika / AK Parti bu kez de Ahmet Türk’ün mazbatasına göz dikti

AK Parti bu kez de Ahmet Türk’ün mazbatasına göz dikti

AK Parti, Diyarbakır, Kars ve Siirt’in ardından bu kez de Mardin’de büyük bir oy oranı ile Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı olarak seçilen HDP’li Ahmet Türk’ün mazbatasına göz dikti.

AK Parti İl Başkanlığı, Türk’ün geçen dönem yerine kayyım atanarak Mardin Büyükşehir Belediyesi’ndeki başkanlık görevinden alındığını öne sürerek, mazbatanın ikinci sıradaki kendi adayları Mehmet Vejdi Kahraman’a verilmesini istedi. İl Seçim Kurulu bu talebi reddetti, ancak Türk’e mazbata verilmesi konusundaki nihai kararı YSK’ye bıraktı.

Mehmet Vejdi Kahraman

AK Parti, kendi ilan ettiği ve olağanüstü yetkilere kavuştuğu OHAL uygulamalarının antidemokratik sonuçlarını kullanmayı sürdürüyor. Diyarbakır, Siirt ve Kars’ın ardından bu kez de Mardin’de AK Partililer, OHAL döneminde alınmış kararlara dayanarak, belediye başkanlığı koltuklarının kendilerine verilmesini gerektiğini savunuyor.

Başvuruyu değerlendiren Mardin İl Seçim Kurulu AK Parti’nin başvurusunu reddetti. Kurul kararında 2972 Sayılı Mahalli İdareler Kanunu’nun 9’uncu maddesi ve 2989 Sayılı Milletvekili Seçim Kanununun 11’inci maddesine atıfta bulunarak, Türk’ün seçilmesinde kanuna bir aykırılık olmadığını belirtti. Bu kararın ardından Mardin İl Başkanlığı’da kurulun ret kararı nedeniyle YSK’ye başvurdu. Türk’ün avukatları ise mazbatanın verilmesi için İl Seçim Kurulu’na başvurdu. İl Seçim Kurulu, YSK’nin AK Parti’nin başvurusu ile ilgili kararının beklenmesi gerektiğine işaret ederek, mazbatayı vermedi.

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …