Anasayfa / Politika / AK Parti kurucularından Yalçınbayır: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi istikrarsızlık getirdi

AK Parti kurucularından Yalçınbayır: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi istikrarsızlık getirdi

AK Parti’nin kurucularından ve eski Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin Türkiye’ye istikrarsızlık getirdiğini söylerken “Vekiller artık liderinin değil, milletin vekilleri olmalı” dedi.

Siyasette Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeme getirdiği ‘Türkiye ittifakı’ tartışmaları devam ediyor.

Aydınlık’ta yer alan habere göre AK Parti’nin kurucularından olan Yalçınbayır da AK Parti’nin Türkiye’yi tek başına düzlüğe çıkarma olanağına sahip olmadığını, yaşananların da bu konuda umut vermediğini ifade ederek şunları söyledi:

Ertuğrul Yalçınbayır

“Türkiye ittifakı Cumhuriyetin nitelikleri etrafında birlik olmalıdır. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş felsefesine uygun bir ittifak olmalıdır. Ayrıştırıcı söylemin kimseye yararı yok. Demiri soğutmak lazım. Ama bana göre demiri soğutmak için bir özeleştiriye de ihtiyaç var. Bu yapılırsa daha inandırıcı olur. Türkiye ciddi sıkıntılarla karşı karşıya. Toplumun tüm kesimlerinin görüşleri alınarak karar verilmeli. Tek başına kamuoyu oluşturma masası terk edilmeli, tüm görüşlerin yer alacağı bir masa kurulmalı. Örneğin geçtiğimiz günlerde 24 Nisan olayları yaşadık. Sayın Perinçek Ermeni soy-kırımı iddialarının çökertilmesi konusunda çok önemli başarılar sağladı. Türkiye’ye önemli katkılar sağlandı. Perinçek de devlet katında yer almalı. Toplantılara çağrılmalı. Türkiye İttifakı ancak böyle sağlanabilir. İhtiyaç acil, önce ülke içinde birlik sağlanmalı.”

Hiçbir partinin, özellikle de iktidar partisinin sadece kendini düşünme döneminin geçtiğini vurgulayan Yalçınbayır, şöyle sürdürdü:

“Türkiye İttifakı gelip geçici bir durum olarak düşünülmemeli. Türkiye Prekazi’nin açıklamalarını okumalı. Türkiye neredeyse ikiye bölünmüş durumda. Cumhurbaşkanlığı sistemi istikrar değil istikrarsızlık getirdi. Vekiller artık liderinin değil, milletin vekilleri olmalı.”

Kontrol Edin

ABD’den Kobani’ye askeri sevkiyat

Kürdistan Bölgesi ile Rojava arasında bulunan Semêlka Sınır Kapısından yaklaşık 60 tır askeri mü-himmat dolu …