Anasayfa / Politika / AK Partili belediye başkanının Kürtçe tahammülsüzlüğü

AK Partili belediye başkanının Kürtçe tahammülsüzlüğü

Bitlis Belediyesi hizmet binasının girişine Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetiminde iken asılan Türkçe ve Kürtçe tabela, 31 Mart’ta yapılan yersel seçimleri kazanan AK Partili Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay’ın talimatı ile yerinden indirildi. İndirilen eski tabelanın yerine sadece Türkçe yazılı tabela asıldı.

HDP’li Bitlis Belediye Meclis üyeleri, meclis toplantısında bu duruma itiraz etmelerine rağmen AK Parti başkanın “siyasi” olarak değerlendirdiği Kürtçe tabelanın indirilmesi için talimat verdiğini belirtti.

Belediyeye 27 Kasım 2016’de atanan atanan kayyım döneminde bile yerinde kalan Kürtçe tabelanın AK Partili Tanğlay tarafıdan indirtilmesi tepkilere yol açtı.

 

‘TÜRKÇE BİLMEYEN BİR KÜRT’

BDP’nnin 23’üncü dönem Bitlis Milletvekili Nezir Karabaş, tepkisini sosyal medya hesabında gösterdi. Karabaş, şu paylaşımlarda da bulundu:

“* Bitlis Belediye Bşk. Nezrullah Tanğlay, ‘ŞAREDARİYA BEDLÎS’ tabelası için siyasi simgedir demiş. Bunu söyleyen kişi Edirne’den, Yozgat’tan Bitlis’e gelen bir Türk değil. Benim gibi Bitlis’in bir köyünden gelmiş, aile fertlerinin bir çoğu iyi Türkçe bilmeyen bir Kürt.

* Bitlis Belediyesinin yeni tabelası. Siyasi simge silinmiş, Bitlis bölünmekten kurtulmuş, tek dil düsturu yerine getirilmiştir.

* Ey Bitlis’liler; Belediye başkanınızın, Belediyenin Kürtçe tabelasını indirdiğinden haberdarmısınız? Kayyumun bile indirmediği tabelanın indirilmesine bir cevabınız yokmu. Gittiğiniz yerde bunun nedenini soranlara vereceğiniz cevabınız varmı?”

Yapılan tabela değişikliğine 31 Mart’ta HDP’nin Bitlis Belediyesi Eş Başkan Adayı olan Faruk İşlek de tepki gösyerdi. İşlek, konuya dair “Kadim kentimiz Bitlis’in tarihi ve sosyal hafızasını yok saymak için Kürtçe tabelayı indirme ucuzluğunun toplum vicdanında hakettiği cevabı alacağına inanıyoruz. Taşıma oylar ile kentimizin iradesine ipotek koyanlardan etik bir duruş zaten beklemiyoruz” paylaşımında bulundu.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Kontrol Edin

Datça’da kayyım protestosu: 21 kişi gözaltına alındı

Datça’da, Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanmasını protesto etmek …