Anasayfa / Politika / AK Partili Tatvan Belediyesi’nden Kürtçe tahammülsüzlüğü

AK Partili Tatvan Belediyesi’nden Kürtçe tahammülsüzlüğü

HDP’li 9 meclis üyesinin açığa alınmasıyla gündeme gelen, Tatvan Belediyesi’nin çarşı merkezindeki binasında bulunan ve Nisan 2015’te AK Partili Belediye Başkanı Fettah Aksoy tarafından asılan ‘Şaredariya Tetwanê’ yazılı tabela kaldırıldı.

Bitlis News’ten Sinan Aygül’ün haberine göre, kaldırılan tabelanın yerine ‘Tatvan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ yazılı başka bir tabela takıldı.

Kürtçe tabelanın yer aldığı bina, Tatvan Belediyesi yeni hizmet binasına taşındığından beri ek bina olarak aktif şekilde kullanılıyor. Binada bir başkanlık makamının yanı sıra zabıta, numarataj, anons memurluğu ve vezne gibi birimler de yer alıyor.

Tatvan Belediyesi tarafından sökülen ve AK Partili bir belediyenin yenilediği ilk ve tek ‘Kürtçe Tabela’ olması özelliğini taşıyan tabelanın niçin kaldırıldığına ilişkin belediye yönetiminden şimdiye kadar herhangi bir açıklama yapılmadı.

Seçim sonuçları da şaibeli olan Tatvan Belediyesinde, AK Parti 276 oy farkla kazanmış sayılırken HDP’nin il, ilçe ve yüksek seçim kurullarına yaptığı itirazlar ve 800’den fazla usulsüz seçmen tespitiyle beraber YSK’ya yaptığı olağanüstü itirazı reddedilmişti.

Fettah Aksoy

Yine belediye meclisinde HDP çoğunlukta iken HDP’li 9 meclis üyesi haklarında devam eden soruşturma olduğu iddiasıyla görevden uzaklaştırılmış, meclis çoğunluğu AK Parti lehine değişmişti.

Kontrol Edin

HDP ısrarla soruyor Süleyman Soylu yanıtlamaktan kaçınıyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Günay Kubilay, Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine kayyım atanması …