Anasayfa / Politika / AK Partili yetkili: Cumhur İttifakı’nda kırılma artık gözle görülür bir hal aldı

AK Partili yetkili: Cumhur İttifakı’nda kırılma artık gözle görülür bir hal aldı

AK Parti ve MHP tarafından oluşturulan Cumhur İttifakı’nın geleceği konusunda AK Partili ve MHP’li yetkililer Reuters’a konuştu. Yetkililere göre, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul seçimlerine itiraza dair vereceği karar ittifakın geleceği konusunda belirleyici olacak.

AK Partili üst düzey yetkili, MHP ile ittifakın beklendiği kadar katkı sağlamadığını, partinin daha ‘milliyetçi’ bir görüntü vermeye başladığını ve bunun da bazı zararlarını gördüklerini belirtti.

AK Partili yetkili, “Bahçeli’nin seçimde yüzde 18.81 oy aldıkları ifadesi ittifak açısından ortaya çıkan çatlağı büyüttü. Sonuçta MHP bu ittifaktan büyük fayda sağladı, bizden bile fazla. İstanbul seçimlerinin tekrarı için YSK’ya başvuru yapıldı. Bu karara göre ittifakın durumu da belli olur. Kısa sürede ittifakın nereye evrileceğini söylemek kolay değil ama kırılma artık gözle görülür bir hal aldı” diye konuştu.

Partide bazı önemli isimlerin MHP ile ittifaka net şekilde tavır aldığını kaydeden bir başka AK Partili de, “Bahçeli’nin öngörülmezliği işleri zorlaştırıyor” dedi.

Bazı AK Partili yetkililer, bazı belediye başkanlıklarının kaybedilmesinin sorumlusu olarak MHP’yi gösterirken, AK Parti’nin İzmir adayı Nihat Zeybekçi de dün, “İttifaklar olmasaydı İzmir’de kazanmıştık” demişti.

Reuters’a konuşan MHP’li bir yetkili ise AK Parti ile son dönemde bazı alanlarda farklı değerlendirmelerin iyice su yüzüne çıktığını belirterek, “Bu ittifak bitecekse bitiren taraf biz olmayacağız” dedi.

Başka bir MHP’li yetkili de şöyle konuştu: “‘Cumhur ittifakı’nın birlikteliği devam ediyor. Türkiye için bu birliktelik gerekli. Şu anda bu ilişkiyi bozan taraf biz olmayacağız. Aile içinde zaman zaman uyumsuzluklar, anlaşmazlıklar olabilir. Biz sorunların büyümesi taraftarı değiliz. YSK’dan beklenen bir İstanbul kararı da var. Burada durumun netleşmesi de gerekli.”

Kaynak: Cumhuriyet

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …