Anasayfa / Politika / Ali Babacan’ın ekibinden yeni parti açıklaması

Ali Babacan’ın ekibinden yeni parti açıklaması

Çok tartışıldı, çok konuşuldu ve Ali Babacan AK Parti’den istifa etti, yeni parti kurmak için çalışmalarını hızlandırdı. Ankara kulislerinde Babacan’ın parti kurması öncelikli gündemlerden.

Abdullah Gül ile birlikte hareket eden Babacan’ın partiyi ne zaman ilan edeceği henüz net değil ama şimdiden partinin detaylarıyla ilgili yorum ve değerlendirmeler başladı.

Ali Babacan ile birlikte hareket eden ekibe göre yeni oluşum, “Bu bir kadro hareketi ve hedef, partiyi 2019’da kurmak”

AK Parti kurucu üyelerinden ve bir dönem bakanlık görevinde de bulunan Ali Babacan’ın istifasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘ümmeti bö-lmek’le eleştirdiği yeni partinin nasıl bir siyasi izlekte olacağı kamuoyunda merakla bekleniyor.

Parti ne zaman kurulacak, kurucular kurulunda kimler olacak ve yol haritası nasıl belirlenecek?

Duvar’dan Özlem Akarsu Çelik bu soruları Babacan’la birlikte hareket eden isimlere sordu.

Habere göre, ekip, şu aşamada Erdoğan’la polemiğe girmek istemiyor.

Ekibin “Partinin kuruluşu için belirlenmiş bir takvim var mı?” sorusuna yanıt şöyle:

Belirlenmiş bir tarih yok. Gönül arzu ediyor ki, 2019 çıkmadan bu çalışmalar ete kemiğe bürünsün. Şu an tarihten daha önemli olan üzerinde çalışılan ve adına “politika seti” denilen alt yapının oluşması. Bununla birlikte insan kaynaklarının, arzu edildiği gibi tamamlanması gayreti var.”

“Politika setinde hangi başlıklar var?”sorusuna “Bir şeyi hazır edip gelin peşime düşün noktasındaki bir tarz değil bu. Kurulacak partinin politikaları kadroyla beraber hazırlanacak.

Bu bir kadro hareketi zaten. Kurucu kadronun sürece etkin katılımı arzu ediliyor. Bir takım politika oluşturma çabaları var ama bu politikanın ana hatlarını, detaylarını belirleyecek ve son noktayı koyacak harcı, kurucu arkadaşlarla birlikte yapmak istiyor Sayın Babacan” yanıtı verildi.

Yeni partinin “doğru başlasın, doğru yürüsün isteniyor” diyen ekip, “Kurulacak parti için ANAP benzetmesi de yapılıyor, AK Parti’den kopacak bir oluşum da deniyor. Hangisi olacak veya olmayacak?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Ali Bey (Babacan) yaptığı toplantılarda bunları paylaşıyor. Bunun altını özellikle çiziyor. Şunun devamı ya da dargınların bir araya geldiği bir yapı değil, 2019 Türkiyesi’nin ihtiyacı olan, Türkiye’yi içinde bulunduğu kulvardan selamete çıkaracak bir çalışma bu. “Farklı eğilimleri barındıran 83 ANAP’ı” gibi yorumlar yapılıyor. Hayır. Şu an ne 1983’ün şartları var ne de 2001’in. Şu an maalesef kendine özgü şartları yaşıyor Türkiye. Gelinen nokta olumlu değil. Bu girilen kulvardan bir şekilde çıkması lazım ülkenin. Bunu beraberce yapacağız.”

“Biz eleştiri yapmadık ki, özeleştiriye geçelim” diyen Ali Babacan’ın ekibinde yer alan isimler “Ali Bey istifasını duyuran bir metin yayınladı sadece. O A4 boyutundaki metinde yazılanlar az çok bir çerçeve oluşturuyor. Ancak bu hareketin dinamikleri üzerine iddia sahibi bir metin değil o. Orada bir eleştiriden daha fazla kendi gönül dünyasındaki burukluğu yazmıştır Ali Bey. Özeleştiriye gelince… Bu kolektif (gülüyor), kimse bunun dışında değil. Medyası da muhalefeti de bunun içinde. Hepimiz oradaydık!” ifadelerini kullanıyor.

Ali Babacan’ın istifasının tam metni şöyleydi:

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE

Ankara, 8 Temmuz 2019

“Ağustos 2001 tarihinde kurucu üyesi olduğum Adalet ve Kalkınma Partisi’nden 14 yıl MKYK üyeliği yaptım. 3 Kasım 2002 seçimlerinden sonra 13 yıl Bakanlar Kurulu Üyesi oldum. Bu süre içerisinde ülkemizin elde ettiği büyük başarılara katkı vermekten onur duydum.

Görevde olduğum dönemlerde partinin kuruluş ilke ve değerlerini hem ülkemizde hem de dünyada inanarak savundum. Türkiye’nin tarihi dönüm noktalarında, doğruları için verilen büyük mücadelelerin bizzat içinde olmak benim için şeref oldu.

Son yıllarda ise pek çok alanda yapılan uygulamalar ile inandığım ilke, değer ve fikirler arasında derin farklılıklar oluştu. Aklen ve kalben bir ayrışma yaşadım.

Aynı süreçte Türkiye yeni sınamalarla karşı karşıya kaldı. Dünya hızla değişti. Ülkemizde ise parlak bir gelecek vaat eden, bambaşka beklentileri olan, dinamik, yeni nesillerimiz var artık.

İçinde bulunduğumuz şartlarda, Türkiye için yepyeni bir gelecek vizyonuna ihtiyaç vardır. Ülkemiz için her alanda doğru analizler, yeniden düşünülmüş stratejiler, planlar, programlar gerekmektedir. Çok çeşitli kesimlerle yaptığımız istişareler de bunu teyit etmektedir.

Türkiye’nin bugünü ve geleceği için yeni bir çalışma başlatmak kaçınılmaz hale gelmiştir. Ben ve pek çok arkadaşım, böyle bir çalışma için büyük ve tarihi bir sorumluluk hissetmekteyiz.Bu süreçte aynı ahlaki ve toplumsal sorumluluğu hisseden çok sayıda insanla tanışmış olmak da bizim için çok sevindirici olmuştur.

İnanıyorum ki, karşı karşıya olduğumuz sorunların çözümü, ancak, temsil gücü yüksek ve geniş bir kadro çalışmasıyla mümkün olacaktır. Beraberce çalışmak ve ortak aklı hedeflemek zorundayız. Çalışmalarımızın bağımsız ve özgür bir şekilde yapılması büyük önem taşımaktadır. Her konuda beyaz sayfalarla işe başmak gerekmektedir.

Bu gerçekler dikkate alındığında Adalet ve Kalkınma Partisi kurucu üyeliğimin devam etmesi maalesef mümkün görünmemektedir. Bugün itibariyle istifa dilekçemi parti genel merkezine ulaştırdım.

Hepimizin amacı ülkemizin itibarını yükseltmek, halkımızın refah ve mutluluğunu artırmak, Türkiye’yi hak ettiği güzel bir geleceğe ulaştırmaktır. İnsan hakları, özgürlükler, ileri demokrasi ve hukukun üstünlüğü vazgeçilmez ilkelerimizdir. Siyasete ilk girdiğim günden bu yana bunlar için canla başla çalıştım. Allah sağlık ve ömür verdiği sürece bundan sonra da çalışmaya devam edeceğim.

Saygılarımla

Ali Babacan.

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …