Anasayfa / Politika / Alparslan Kuytul: Biat etmeyeceğim

Alparslan Kuytul: Biat etmeyeceğim

Furkan Vakfı’nın kurucusu Alparslan Kuytul’un yargılandığı davanın duruşması bugün görüldü. Kuytul duruşmada, ‘Biat etmeyeceğim’ dedi.

Furkan Vakfı davası bugün Adana 4. Ağır Ce-za Mahkemesi’nde görüldü. Tutuklu sanıklar Alparslan Kuytul ve Ali Alagöz, SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katıldı.

“Terör örgütü değil, hayır örgütüyüz”

Duruşmada söz alan tu-tuklu sanıklardan Ali Alagöz, yöneticisi olduğu Furkan Vakfı’nın su-ç örgütü değil, bir hayır örgüt olduğunu söyledi, vakfın faaliyetlerini anlattı. Hayır amaçlı toplanan, vakfın kasasından çıkan 314 bin liranın makbuzlarını mahkemeye sunduğu halde dikkate alınmadığını öne süren Alagöz, Vakfın terör örgütü olmadığına dair istihbarat raporlarını bulunduğunu anlattı, tahliyesini istedi.

SEGBİS ile bağlandığı duruşmada söz alan Furkan Vakfı kurucusu tu-tuklu sanık Alparslan Kuytul da kendisine yapılan operasyonun siyasi olduğunu İslam’ı anlattığı ve hükümeti eleştirdiği için tu-tuklandığını savundu. “İslam’ı anlatmaya devam edeceğim” diyen Kuytul şunları söyledi:

“Bana sus diyorlar, susmayacağım, biat da etmeyeceğim. Bu işin içinde emniyet, yargı, istihbarat ve siyasiler kim varsa hepsine hakkımı ha-ram ediyorum. Hangi su-ç örgütü siyer dersi yapar, hangi su-ç örgütü tefsir dersi yapar, hangi su-ç örgütü alternatif eğitim programları yapar? Evet biz ders yaptık, Kur’an öğrettik, bunu inkar da etmiyoruz.”

“Hükümete biat etmiyorum, kral çıp-lak”

Kuytul, “Hükümete biat etmedim, etmeyeceğim de. Kral çıplak. Bunu herkes biliyor. Gizlemenin bir anlamı yok” ifadelerini kullanarak şunları söyledi:

“Bana ne derseniz deyin ama do-landırıcı demeyecektiniz. Bana bunu söyleyeceğinize, kafama sık-saydınız. İddianamede ‘İslam Medeniyeti istiyor’ deniyor. Hemen ardından ‘Ama hükümeti de eleştiriyor” deniyor. Evet ben İslam medeniyetini istiyorum ve ben bununla da şeref duyuyorum.”

Duruşma tu-tuklu sanıkların tahliye taleplerinin reddi, tu-tukluluk hallerinin devamı kararıyla birlikte ertelendi. İddianamede Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı başkan, yönetici ve üyesi 45 sanık hakkında, su-ç işlemek amacıyla örgüt kurma, yönetme, özel belgede sah-tecilik, dini inanç ve duyguların is-tismarı suretiyle do-landırıcılık, kamu kurum ve kuruluşları ve benzeri tüzel kişiliklerin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık, mal varlığı değerlerinin gayrimeşru kaynağını gizlemek iddialarıyla 3 yıldan 21 yıla kadar ha-pis ce-zası isteniyor.

Kaynak: Independent Türkçe

Kontrol Edin

Erdoğan, bakın hangi lider ile kıyaslanmak istemiyor

Gazeteci Fehmi Çalmuk, Hürses’te yayımlanan “Ümmet, Rahmet, Zahmet” başlıklı yazısında dikkat çekici bir anısını paylaştı. …