Anasayfa / Ortadoğu / Ankara’dan Şam’a misilleme

Ankara’dan Şam’a misilleme

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi Nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Sadık Arslan, “Türkiye, rejimin kontrol ettiği bölgelerden Türkiye’nin (İdlib’deki) gözlem noktalarının hedef alınmasına misilleme yapmakta tereddüt etmeyecektir” dedi.

Sadık Arslan, BM Cenevre Ofisi’nde devam eden BM İnsan Hakları Konseyinin 41. oturumunda konuştu.

Şam yönetiminin İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ne yönelik sal-dırılarına tepki gösteren Arslan,”Terörizmle mücadele, sivillere yönelik ayrım gözetmeyen saldırıları haklı çıkarmaz” diye konuştu.

Arslan, rejimin İdlib’e yönelik son dönemdeki sal-dırılarının sonucu olarak yüzlerce kişinin yaşamını yitirdiğini ve 330 bin sivilin de yerinden edildiğini söyledi.

Esad yönetiminin İdlib’e yönelik sal-dırılarının insani fe-laket ve Suriye’deki siyasi sürecin çöküşü riskini taşıdığı uyarısında bulunan Arslan, “Türkiye, rejimin kontrol ettiği bölgelerden Türkiye’nin (İdlib’deki) gözlem noktalarının hedef alınmasına misilleme yapmakta tereddüt etmeyecektir. Bunu yaparken de İdlib’deki sivilleri terk etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Arslan, Suriye’deki çat-ışmaların başından itibaren ülkesinin, ilgili kurum ve kuruluşlarının muazzam çabaları sayesinde, Suriyeli sivillere insani yardım sağladığını ve onları koruduğunu vurgulayarak, şöyle dedi:

“Gerek İdlib’in korunması gerekse (Suriye’de) siyasi sürecin ilerleyebilmesi için uluslararası toplumun desteğini bekliyoruz.”

Türkiye’nin Astana ortakları ve BM Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen ile Suriye’deki siyasi süreci ilerletme çabalarının devam ettiğini aktaran Arslan, ülkesinin bir komşu olarak istikrarlı, toprak bütünlüğünü koruyan, barışçıl ve demokratik bir Suriye görmek istediğini sözlerine ekledi.

Kontrol Edin

Diyarbakır’dan Kürdistan Bölgesi’nden turistlere destek: Gezi iptal edildi

Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl mahallesinde Kürdistan Bölgesi’nden gelen turistlere yönelik ırkçı sal-dırı Diyarbakır’daki sivil …