Anasayfa / Politika / Ankara’dan Trump açıklaması

Ankara’dan Trump açıklaması

Türkiye Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “ABD Başkanı Donald Trump’ın 1915 Olayları ile ilgili açıklamasını reddediyoruz” ifadelerine yer verildi.

ABD Başkanı Donald Trump, 24 Nisan 915 Olayları’yla ilgili, “Bugün 20. yüzyılın en büyük toplu kat-liamlarından olan Meds Yeghern’de acı çekmiş olanların anısını hatırlıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

“Büyük Fe-laket” anlamını gelen “Meds Yeghern” ifadesini Trump geçen yıl da kullanmıştı.

“Trump’ın 1915 olaylarına ilişkin 24 Nisan 2019 tarihli açıklamasını reddediyoruz” denilen Dışişleri Bakanlığı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

”ABD Başkanı Trump’ın 1915 olaylarına ilişkin 24 Nisan 2019 tarihli açıklamasını reddediyoruz. Ermenilerin kurguladıkları sübjektif anlatıyı temel alan bu açıklamanın hiçbir değeri yoktur. Tarihin iç siyasi mülahazalarla çarpıtılması asla kabul edilemez.

Aynı dönemde Ermeni isyancılarca kat-ledilen 500 binden fazla Müslümanın acılarını bir kez daha hatırlatarak Başkan Trump’ı adil olmaya davet ediyoruz.

Türkiye, 104 yıl önce yaşanan olayların her yönüyle anlaşılması için Ortak Tarih Komisyonu kurulması önerisinin arkasındadır.

1915 olaylarındaki sorumluluklarını unutturmak isteyen radikal Ermeniler ise bu öneriye olumlu yaklaşma cesaretini gösterememektedir.

Bu vesileyle, Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılış sürecinde hayatını kaybeden Müslüman, Hristiyan, Yahudi tüm sivil Osmanlı milletlerini saygıyla anıyoruz.’”

Kontrol Edin

Datça’da kayyım protestosu: 21 kişi gözaltına alındı

Datça’da, Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanmasını protesto etmek …