Anasayfa / Politika / Atatürkçü Düşünce Derneği ‘Dersim’ kararının iptali için mahkemeye başvurdu

Atatürkçü Düşünce Derneği ‘Dersim’ kararının iptali için mahkemeye başvurdu

Atatürkçü Düşünce Derneği, Dersim Belediye Meclisi’nin belediye tabelalarında ‘Tunceli’ yerine ‘Dersim’ ibaresinin yazılması kararının iptal edilmesi talebiyle mahkemeye başvurdu.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) üyeleri, Dersim Belediye Meclisi’nin belediye tabelalarında ‘Tunceli’ yerine ‘Dersim’ ibaresinin yazılması kararının iptalini talep etti.

ADD Genel Başkanı Hüseyin Emre Altınışık, talebi içeren dilekçeyi Erzurum Bölge İdare Mahkemesi’ne gönderilmek üzere Ankara İdare Mahkemesi’ne sundu.

Altınışık, başvuru sonrası yaptığı açıklamada il isimlerinin yasayla değiştirilebileceğini ve alınan bu kararın yasa tanımazlık olduğunu söyledi.

Dersim Belediyesi’nin bu kararının toplumu ayrıştırmaya yönelik bir hareket olduğunu öne süren Altınışık, kararı ileride Türkiye Cumhuriyeti’nin de adının değiştirilebileceğinin adımı olarak gördüklerini ifade etti.

Altınışık, “Uyarı mesajımızı hukuk yoluyla vermek istedik. Tunceli adı Atatürk tarafından verilmiştir. Atatürk ile Tunceli arasına bir mesafe koymaya kimsenin hakkı yoktur. Tuncelililer, Atatürk devrimine ve Cumhuriyet’in kazanımlarına bağlıdır. Belediye başkanlığına gelir gelmez Atatürk ve şehir isimleriyle uğraşmak siyasi bir hastalıktır. Bu hastalığa da Atatürkçüler olarak duyarsız kalmayacağız” diye konuştu.

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli, Ekrem İmamoğlu hakkındaki planını açıkladı

23 Haziran’da ikinci kez İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmmaoğlu’nun büyük zaferi sonrası MHP …