Anasayfa / Dünya / Avrupa Sosyalistler Partisi’nden Demirtaş çağrısı

Avrupa Sosyalistler Partisi’nden Demirtaş çağrısı

Avrupa Sosyalistler Partisi, hakkında tahliye kararı verilen HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması çağrısında bulundu.
Avrupa Sosyalistler Partisi, Ankara 19’uncu Ağır Ce-za Mahkemesi’nin HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında verdiği “tahliye” kararının derhal uygulanması ve Demirtaş’ın serbest bırakılması çağrısında bulundu.
PES Başkanı Sergei Stanişev, şunları söyledi: “Türkiye Selahattin’i ha-piste tutarak, onun haklarını ve Türkiye halkının siyasal haklarını ihlal ediyor.
Daha önce söylediğimiz gibi bu su-çlamalar siyasidir ve tek amacı demokratik muhalefeti susturmaktır. Demirtaş’ın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. Selahattin, yalnızca Kürt azınlık için değil, tüm Türk vatandaşları için insan hakları, demokrasi ve özgürlükler için mücadele eden biridir.
Tek su-çu demokratik, ilerici bir Türkiye için çalışmaktı. Bunun için neredeyse üç yıldır ce-zaevinde tutuluyor. Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesini ihlal ediyor.
PES olarak Türkiye’deki üyelerimiz HDP ve CHP’yi desteklemeye ve haklarına ve üyelerinin haklarına sal-dırıldığında onların yanında olmaya devam edeceğiz.”
(MA)

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …