Anasayfa / Politika / Avrupa’dan kritik İdlib çağrısı

Avrupa’dan kritik İdlib çağrısı

İngiltere, Fransa ve Almanya’dan yapılan ortak açıklamada, son günlerde İdlib’de tırmanan askeri ger-ginliğin sonlandırılması çağrısı yapıldı.

İngiltere, Almanya ve Fransa, Suriye’de “İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi”ne yönelik rejim ve müttefiklerinin sal-dırısına ilişkin ortak yazılı açıklama yaptı.

Sal-dırılardan endişe duyulduğu vurgulanan açıklamada, yerleşim bölgelerine yönelik hava sal-dırılarının, varil bom-bası kullanımının, okul ve sağlık tesisleri gibi sivil altyapının hedef alınmasının, uluslararası insani hukukun açık bir ihlali olduğu belirtildi.

“Bunları en güçlü şekilde kınıyoruz.” denilen açıklamada, güvenliklerinin sağlanması için bu yerlerin koordinatları iletilmesine rağmen süren sal-dırıların endişe verici olduğu kaydedildi.

BM’nin terör örgütleri listesinde yer alan grupların da sal-dırılarını arttırdığı ve bunların bölgedeki varlığının, hala endişe kaynağı olduğu vurgulanan açıklamada, “Ancak Suriye rejimi ve destekçilerinin bölgede yaşayan milyonlarca sivile yönelik sal-dırılarının terörle mücadeleyle bir ilgisi yok. (Sal-dırılar) A-cımasız bir yeniden ele geçirmeyi gerçekleştirmekle ilgili” ifadeleri kullanıldı.

Saldırıların bölgedeki insani durumu daha da kötüleştirdiğine ve halkı göçe zo-rladığına dikkat çekilen açıklamada, “Bu nedenle, tüm taraflardan bölgede sal-dırılardan kaçınmasını ve İdlib’de ger-ginliğin azaltılmasına dönük taahhütlerine uymasını istiyoruz” denildi.

Kaynak: K24

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …