Anasayfa / Politika / Ayhan Bilgen hakkında iddianame

Ayhan Bilgen hakkında iddianame

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Su-çları Soruşturma Bürosu tarafından Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen hakkında iddianame hazırladı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen hakkında iddianame hazırladı. 18 Haziran 2019 tarihinde hazırlanan iddianame, İstanbul 24’üncü Ağır Ce-za Mahkemesine gönderildi.

DAVANIN BİRLEŞTİRİLMESİ TALEBİ

İstanbul 24’üncü Ağır Ce-za Mahkemesi de, iddianameyi 3 Temmuz günü İstanbul 23’üncü Ağır Ce-za Mahkemesine göndererek, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem ana davası ile arasında hukuki ve fiili irtibat olduğunu ileri sürerek birleştirilmesini istedi.

Hazırlanan iddianamede Bilgen’e, ‘Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma’, ‘Örgüte üye olma’, ‘Örgüt propagandası yapma’, ‘Su-ç işlemek amacıyla örgüt kurma’, ‘Su-ç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak’ su-çlamaları yöneltildi. İddianamede, Bilgen’in Özgür Gündem gazetesi Yayın Danışma Kurulu üyesi olduğu hatırlatılarak hakkında 2016 yılında soruşturma başlatıldığı; ancak milletvekili olduğu için dosya hakkında ayırma kararı verildiği belirtildi.

Özgür Gündem gazetesi için ‘örgütün sözcüsü’ ifadesinin kullanılan iddianamede, Bilgen’in dokunulmazlığının kaldırılması için TBMM’ye gönderildiği ancak 31 Mart yerel seçimlerinden sonra Bilgen’in Kars Belediye eş başkanı seçilmesiyle dosyanın savcılığa iade edildiği belirtildi.

Özgür Gündem ana davasında, gazetenin yazar ve yayın danışma kurulu üyeleri Filiz Koçali, Bilge Aykut Contepe, Aslı Erdoğan, Necmiye Alpay, Ragıp Zarakolu, Genel Yayın Yönetmeni Zana (Bilir) Kaya ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya, Avukat Eren Keskin ve İmtiyaz Sahibi Kemal Sancılı yargılanıyor.

İddianamede tüm sanıklar için Türk Ce-za Kanunu’nun (TCK) ‘Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak’ başlıklı 302/1, ‘sil-ahlı örgüt’ başlıklı 314/2, ‘Su-ç işleme amacıyla örgüt kurma’ başlıklı 220/1,2,8, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) örgüt propagandasını düzenleyen maddelerinden hapis ce-zası isteniyor.

Son görülen davanın duruşmasında savcı, esas hakkındaki mütalaasını hazırlamak için dosyanın tevdiini istemişti.

İstanbul 23’üncü Ağır Ce-za Mahkemesi, önümüzdeki günlerde birleştirme talebini değerlendirecek. (Mezopotamya Ajansı)

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …