Anasayfa / Politika / Ayşe Öğretmen tahliye oldu

Ayşe Öğretmen tahliye oldu

8 Ocak 2016’da Diyarbakır’dan Beyazıt Öztürk’ün televizyon programına katılarak, “Çocuklar ö-lmesin, analar ağlamasın” diyen Ayşe Çelik’in yaşamı değişti. Ücretli öğretmenlik yapan Çelik, mesleğinden atıldı, hakkında soruşturma başlatıldı. Terör örgütü propagandası yaptığı gerekçesiyle yargılanan Çelik, 1 yıl 3 ay hap-se mah-kum edildi. Çelik’in avukatı Mahsuni Karaman, bu süreçte Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.Yüksek Mahkeme, ce-zası kesinleşen Çelik’le ilgili “tedbir” kararı verilmesi istemini reddetti ve o günden bu güne dosyayı esastan görüşmedi.

Bu süreçte anne olan Çelik’in ce-zasının infazı iki kez ertelendi. Ertelemeden sonra ce-zaevine konulan Çelik, yeniden infaz erteleme istedi ve ce-zası bir kez daha 6 aylığına ertelendi. Anayasa Mahkemesi, tüm çağrılara rağmen bu süreçte dosyayı görüşmedi. Erteleme süresi bittikten sonra Çelik, ce-zaevine konuldu.

Emsal olabilir

Çelik’in dosyasını gündeme alan Anayasa Mahkemesi, bugün kararını verdi. Anayasa Mahkemesi, Çelik’in sözleri nedeniyle mahkum edilmesini düşünce ve ifade hürriyetine aykırı buldu ve yeniden yargılanmasının yolunu açtı. Anayasa Mahkemesi kararı uyarınca Çelik’in avukatları, tahliyesi ve yeniden yargılanması için başvuru yaptı.

Karar, özellikle Anayasa Mahkemesi’nin “terör örgütü propagandası” suçundan ilk kez ihlal yorumu yapmasından dolayı önem taşıyor. Yüksek Mahkeme’nin yorumu, başta Barış Akademisyenleri olmak üzere düşünce açıklaması nedeniyle yargılanan diğer isimler için de emsal oluşturabilecek.

Ayşe Çelik’in avukatı Mahsuni Karaman bu gece sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Çelik’in tahliye olduğunu ve bebeği Deran ile hasret giderdiğini belirtti.

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …