Anasayfa / Politika / Bahçeli’den Kılıçdaroğlu’na: Gittiğin yere dikkat et

Bahçeli’den Kılıçdaroğlu’na: Gittiğin yere dikkat et

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan sal-dırı için “Memnuniyet duymak mümkün değildir” ifadesini kullandı ve Kılıçdaroğlu’nu eleştirip “O adama yum-ruk attıracak kadar ne yaptın?” diye sordu.

Antalya’da MHP’li belediye başkanlarına seslenen Bahçeli, dönüş yolunda verdiği molada kendisini izleyen gazetecilerin CHP liderine yapılan sal-dırıyla ilgili sorularını yanıtladı. Bahçeli şöyle konuştu:

‘KABULÜ MÜMKÜN DEĞİLDİR’

“Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na bir şe-hidimizin ce-naze namazına katılmak için gitmiş olduğu Akkuzulu Mahallesi’nde karşı karşıya kaldığı olaydan memnuniyet duymak mümkün değildir. Bu bir siyasi partinin hele hele iktidar partisinden sonra meclis te sayısal çoğunluğu bulunan bir siyasi partinin liderine yapmak yakışık almaz, kabulü mümkün değildir.”

1 MAYIS OLAYLARINA HAZIRLIK MI?

“Ama bir bilgi olarak söylüyorum. Bir siyasi partinin lideri nereye nasıl gideceğine kendisi araştırmalı danışmanlarına sormalı parti yöneticileriyle görüş alışverişinde bulunulmalı. Ve ondan sonra da eğer gitmeyi çok uygun bir zemin olarak görüyorsa her türlü ihtimalin de tedbirini alarak gitmesi lazımdır. Şimdi Çubuk Akkuzulu Mahallesi’nde en son mahalli idareler seçimlerinde Cumhur İttifakı 1260 oy almış, yüzde 73.30 oranında. CHP artı ip ittifakı 169 oy yüzde 9, 83. Yani gerilim içinde yapılmış olan bir seçim iddiası var, bu seçim ortamında siz yüzde 9 oy aldığınız yere Mehmetçiğin ce-naze namazına katılmak için gitmeyi düşünüyorsunuz. Ama orada karşılaşacağınız bir olayı neyle izah edeceksiniz. Böyle bir olayın zemini hazırlanmış mıdır, 1 Mayıs olaylarına bugünden hazırlık mı yapılmaktadır.”

‘MAZBATAYI DAHA DA GEREREK’

“Türkiye de mazbatayı daha da gererek Türkiye’de farklı farklı sonuçları elde etmek için çaba mı gösteriyorsunuz. Bu durumu İçişleri Bakanı çok yönlü incelemeli. Köy halkı teker teker dinlenmeli. CHP’ye bakış nasıl, emniyet güçlerinin ‘şu eve alalım orada gerilimi düşürelim’ dediği zaman ev sahibi dahi ‘bunu buraya almayın’ diyor ise bunları kamuoyu ile paylaşın. Sayın Uğur Dündar bu konuşu bir incele lütfen. Bugünkü konuşmalardan MHP’yi tah-rik edici bir unsur olarak Bahçeli’yi gündeme taşımanın faydası nedir, bunun CHP’ye bir faydası yok. 1 Mayıs’ı hazırlayan ve FOX TV’de konuşmasını dinlediğimiz, 1 Mayıs hak arama değil işçi meydanıdır, Taksim’de yapılmalıdır. ‘Meydanlarda bunu yapmaya gerek yoktur’ ifadesini kullanan Taksim’deki 1 Mayıs ısrarı nedir…”

İMAMOĞLU’NA DEMİRTAŞ İÇİN TEPKİ

“Beraber düşünmek lazım. Çok yönlü. PKK unsuru çok dini bir anlam yüklü gecede sal-dırıda bulunuyorsunuz 4 Mehmetçiği şe-hit ediyorsunuz. 6 Mehmetçik ya-ralı. Böyle bir saldırının bugün tercih edilmesinin sebebi nedir. Kandile her gün bom-ba yağarken bu bölgeye girip PKK militanları sal-dırıyı nasıl yapıyor. Sal-dırının hemen arkasından olaylar beraberinde geliyor. Ama ondan önce de biraz evvel gösterdiğimiz gibi ‘Demirtaş’ın çizgisini beğeniyorum’ diyor. Bu cümle dahi mazbatanın iptalini gerektiren bir ifadedir. Ce-zaevinde, 55 kişinin hayatını kaybettiği bir eylemde baş rol oynayan bir kişinin çizgisini beğeniyorsan senin çizgin CHP’nin çizgisi değil. Senin çizgin Atatürk’ün çizgisi değil. Bu PKK ve FETÖ veya CHP’nin içindeki ihtiras sahibi bir azınlığın çizgisidir. Tekraren ifade ediyorum, diyorum ki bu akşam YSK toplansın, Kemal Kılıçdaroğlu’nun üzerinde oynanan oyunda kendisi oyunun bir figürü müdür değil midir önce onun tespitini yapsın. Figürü değilse onun partisinin adayının mazbata kav-gasına bu akşam son versin. Türkiye’yi sükunete ve suhulete davet etsin. Ali rahmet beye ihtiyaç var.”

YAVAŞ’LA GİTMESİNİ DE ELEŞTİRDİ

“Çok yönlü incelemek ve düşünmek gerekiyor. Biz Ankara’ya dönüş sırasında arkadaşlarımız bize telefonla bildirdiler. Cenaze namazında böyle bir olay oldu dediler. Ben Ankara il başkanımıza ‘Akkuzulu Mahallesinin durumun öğren bakalım ‘dedim. Takip ettiğim yol bu. Oradaki potansiyeli gördükten sonra tahrike, teşvike, bir takım bir kavgaya çatışmaya müsait mi değil mi… Yüzde 9.83 oy aldığın yere hala mahkemede aklanmamış paklanmamış bir belediye başkanı ile gidiyorsun. O bölgede ne işin var senin. İki gün sonra taziye evine gitsen acısının hafiflediği bir ortamda başsağlığı dilesen ne olur. Ankara’nın dışında hangi cenaze törenlerine bu kadar iştahla katıldın. Bunların sorularını bu millet sormalı.”

‘TATİLE ÇIKMASI LAZIM’

“Özellikle de bugün sosyal medyada yer alan her zaman da söylüyorum ama köşe yazarı ve aydın zümre biraz ihtiyatlı olmalı. MHP’yi su-çlayınca ne olacak. Yani MHP’yi bu ça-tışmanın ortasına çekecek kadar sende akıl yok, sende zeka da yok. Senin sözünle hareket edecek zafiyet içinde bir MHP de yok. Sen kimsin yani böyle bir durumda bizi nasıl oyunun içeresine çekeceksin. 50 yıldan beri çekememişler şimdi nasıl çekeceksin ama şu tablo önemli bir tablo. Bu Akkuzulu da yaşayanlar kimdire bakarsan bunların çoğu sert adamlar. Akkuzulular inançları siyasi davranışlarıyla sert adamlar. Eğer bunlara ‘bu adam burada ne geziyor bunu sokmayın köye’ demişlerse, televizyonda yaşlı bir adam yum-ruk atıyor. O adama yum-ruk attıracak kadar ne yaptın sen Kemal Kılıçdaroğlu. Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir tatile çıkması lazım.

Kontrol Edin

CHP yönetimine kayyım atandı

Eskişehir 3. Sulh Hukuk Mahkemesi, partinin il yönetimine 45 günlük süreçte yapılacak olağanüstü kongreye kadar …