Anasayfa / Politika / Bakandan Öcalan açıklaması

Bakandan Öcalan açıklaması

Türkiye Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesine ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Periyodik olarak mahkeme kararları ve Bakanlığın usulün gerektirdiği şekilde izinleri olabilecektir” dedi.

Yargıdaki gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulunan Abdulhamit Gül, “Tu-tuklulukta soruşturma ve kovuşturma dönemiyle ilgili bir azami süre var. Diyelim 3 yıl dava açmadınız, 3 yıl tu-tuklu kalabiliyor. Böyle olmayacak. Birisi tu-tukluysa bir an önce mahkemenin önüne çıkması onun en doğal hakkıdır” diye konuştu.

“İfadesinden, düşüncesinden, eleştirisinden dolayı hiç kimsenin ha-pis ce-zası ya da mah-kumiyet almadığı bir sistemi hep beraber inşa edeceğiz” ifadesini kullanan Gül, “Attığımız adımlar elbette AB’de, tüm dünyada objektif bakan herkesin kabul edeceği metinler. (AB üyeliği) sürecine de olumlu katkı sağlayacak” dedi.

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesine ilişkin de konuşan Gül, şu ifadeleri kullandı:

“Periyodik olarak mahkeme kararları ve Bakanlığın usulün gerektirdiği şekilde izinleri olabilecektir. Bayram da dahil olmak üzere bir terör hükümlesine nasıl muamele ediliyorsa hukuk çerçevesinde bu hususlar değerlendirilecektir.”

2 MAYIS’TA GÖRÜŞME OLMUŞTU

Asrın Hukuk Bürosu avukatları müvekkilleri Abdullah Öcalan’la 2 Mayıs’ta bir görüşme gerçekleştirmiş, bu görüşme Öcalan’ın 8 yıl sonra gerçekleştirdiği ilk avukat görüşü olarak kayıtlara geçmişti.

İkinci görüşme 22 Mayıs’ta gerçekleşmişti.

Bu ziyaret, 27 Temmuz 2011 tarihinden sonra avukatlarıyla Gemlik üzerinden yapılan ilk görüşme özelliğini taşıyor.

Öcalan, en son 12 Ocak 2019’da kardeşi Mehmet Öcalan ile görüşmüştü.

Kaynak: K24

Kontrol Edin

Arınç, Babacan ve Davutoğlu’nun iktidarına bakın yüzde kaç ihtimal verdi

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, AK Parti’nin 18. kuruluş yıl dönümünde 11. Cumhurbaşkanı …