Anasayfa / Politika / Bayram öncesi erken terhis

Bayram öncesi erken terhis

Yeni Askerlik sistemiyle ilgili kanun teklifi, Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Teklifin iki gün içinde Meclis’te görüşülmesi bekleniyor. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş “Şu an itibariyle eğer bir askerimiz 6 aylık askerse terhis olacak. Eğer devam etmek isterse 6 ay daha devam edebilecek” dedi.

Yeni düzenlemeyle bedelli askerlik sürekli hale gelecek. Bedellinin fiyatı ise 31 bin lira olacak. Askerlik 6 aya inecek.

AK PARTİLİ MUŞ’TAN AÇIKLAMA

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, teklife ilişkin yaptığı açıklamada, “Bedelli askerlik kalıcı hale geliyor. Yaş sınırı ortadan kalkıyor” dedi. Muş, halihazırda askerlik görevini yapanların 6 ayını doldurması durumunda terhis olabileceğini de açıkladı.

Mehmet Muş

Muş, yeni askerlik sistemine ilişkin özetle şunları söyledi:

ERKEN TERHİS

Yeni sistemde askerlik 6 aya düşürülecek. Bu süreyi dolduranlar kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren terhis olma imkanına kavuşabilecekler. Eğer devam etmek isterse 6 ay daha devam edebilecek.

YEDEK ASTSUBAYLIK

Meslek yüksek okulunu bitirenler de yedek astsubay olarak görev yapabilecekler. Görevlerinin sonunda yine kendilerinin talebi ve uygun kadro oluşması durumunda devam edebilecekler.

BEDELLİ PARASI PEŞİN

Bedelli askerlik bugünkü rakamlarla 31 bin lira gibi bir paraya denk geliyor. Bu para peşin ödenecek. Bedelli kalıcı hale geliyor. Yaş sınırı kalkıyor. 20 yaşını dolduran her erkek vatandaşı bedelli askerlik yapabilir. Erteleme yaşlarını geçirmemek kaydıyla herkes başvurusunu yapabilir. Yoklama kaçağı olanlar ve bakaya kalanlar bedelliden yararlanamayacaklar.

Her vatandaşın zamanı geldiğinde gidip gerekli bildirimlerde bulunması gerekiyor. Bir vatandaşımız gelmediği her gün için 10 TL ce-za ödeyecektir. Eğer kendi isteğiyle gelirse bu ce-za 5 TL’ye indirilecektir.

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …