Anasayfa / Politika / Belediye’nin indirdiği Kürtçe tabela tekrar yerine takılacak

Belediye’nin indirdiği Kürtçe tabela tekrar yerine takılacak

Bitlis Belediyesi’nde 2014 yılında HDP’nin seçimi kazanmasıyla asılan, 31 Mart’ta seçilen AK Partili yeni belediye başkanı tarafından indirilen Kürtçe tabela tekrar yerine takılıyor.

Independent Türkçe’den Abdulhakim Günaydın’ın haberine göre, dün İstanbul Sultanbeyli’deki Bitlis İli ve İlçeleri Sosyal Yardımlaşma Derneği’ni (BİDER) ziyaret eden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Vedat Demiröz, Bitlis Belediyesi’nde yaklaşık üç ay önce indirilen Kürtçe tabelanın en kısa sürede tekrar yerine takılacağını söyledi.

“Belediye başkanı genç ve heyecanlı”

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Bitlis İli ve İlçeleri Sosyal Yardımlaşma Derneği (BİDER) Başkanı Sebahattin Ersezer, Demiröz’ün ziyaretinde bir hemşehrileri tarafından Bitlis Belediyesi’nde indirilen Kürtçe tabelanın gündeme getirildiğini ifade ederken, “Konuşmalar bittikten sonra soru-cevap faslına geçildi. Derneğimizin üyesi olmayan Bitlisli bir hemşehrimiz son dönemde daha çok sosyal medyada gündeme gelen Kürtçe tabela mevzuunu sordu. Sayın Demiröz rahatsızlıklarını dile getirerek, AKP’nin üç genel başkan yardımcısının kendisini aradığını, mevzuyu Genel Başkan Erdoğan’a ilettiklerini ve en kısa sürede tabelanın tekrar yerine takılacağını söyledi” dedi.

Vedat Demiröz

Ersezer’in aktardığına göre Demiröz, “Seçilen belediye başkanlarının, özellikle seçim sürecinde, bu tür işlerle uğraşmalarını doğru bulmuyorum. Bunu yanlış bulduğumuz gibi destek de vermiyoruz. Meseleyi yeni seçilen arkadaşların gençlik ve heyecanlarına bağlıyorum” dedi. Demiröz, Kürtçe tabelanın en geç üç gün içerisinde yerine takılacağını söyledi.

Tatvan Belediyesi’nde de Kürtçe tabela indirildi

31 Mart’ta yapılan yerel seçimleri kazanan AK Partili Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay, göreve geldikten sonra 15 Nisan’da Kürtçe tabelayı indirmişti.

Nasrullah Tanğlay

Bitlis Belediyesi’nden sonra 6 Haziran’da Tatvan Belediyesi de “Tatvan Belediyesi, Şaredariya Tetwan” yazılı tabelayı kaldırmış yerine “Tatvan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü” yazan bir tabela asmıştı.

Kontrol Edin

Cemil Bayık’tan, HDP önünde eylem yapan ailelere ilişkin açıklama

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, HDP Diyarbakır İl Binası önünde annelerin eylem yapmasına …