Anasayfa / Politika / Binali Yıldırım ‘Tekrar aday olur musunuz?’ sorusuna bakın ne dedi

Binali Yıldırım ‘Tekrar aday olur musunuz?’ sorusuna bakın ne dedi

AK Parti’nin 31 Mart seçimlerinde İstanbul belediye başkan adayı olan Binali Yıldırım, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçimleri iptal etmesi durumunda yeniden aday olup olmayacağı yönündeki soruyu “Ortada karar yokken böyle bir değerlendirmeyi uygun bulmam” diye yanıtladı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan aynı soruya şu yanıtı vermişti: “Adaylar aynı olacak, seçmenler aynı olacak… Adaylar da istifa ve ölüm olmadığı sürece aynı adaylarla seçime gidilir.”

İstanbul’da Şe-hit Ömer Öner Camii’nde teravih namazı kıldıktan sonra gazetecilere açıklamalar yapan Binali Yıldırım, Anadolu Ajansı’nın
’43 Sandık kurulu üyesi ve başkanların FETÖ bağlantılı olduğu’ yönündeki haberinin YSK’nın kararını etkileyip etkilemeyeceği yönündeki soru üzerine şunları söyledi:“YSK’nın kararını neyin etkileyeceği, neyin etkilemeyeceğinin değerlendirmesi bizim işimiz değil. Seçimden hemen sonra partimiz bu konuyla ilgili tespit ve delillerini Yüksek Seçim Kurulu’na teslim etti. Onunla ilgili yapılan bütün çalışmalar da tamamlandı.

Yarından itibaren bir karar verilmiş olacak. YSK’nın, başından beri söylediğimiz gibi verdiği karar herkes için beğenelim beğenmeyelim bağlayıcıdır. Bu süreç içerisinde YSK’da görev yapan hakimlere yönelik olarak acımasız eleştirileri de doğru bulmuyorum. Hakimin kararı kanunlardır. Tehditlerle karar değiştirmez. Önündeki kanuna göre kararını verir. Verilecek karar da herkes için bağlayıcıdır.”

“Seçim tekrarlanırsa Devlet Bahçeli’nin Süleyman Soylu’yu aday göstereceği iddiaları” sorusuna ise Yıldırım şöyle yanıt verdi: “YSK’nın kararı henüz belli değil. Dolayısıyla varsayımlarla bir aday üzerinde konuşmak bu aşamada doğru değil. Ortada bir karar yokken şahsımla ilgili böyle bir değerlendirmeyi uygun bulmam.”

Yıldırım, seçim yenilenirse tekrar aday olmayacağını Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a ilettiği yönündeki kulis haberlerini bugüne kadar yalanlamış değil.

Kontrol Edin

“TSK, Kürdistan Bölgesi sınırında ‘güvenli bölge’ kuruyor”

Askeri uzman Cemal Vanlı, TSK’nin Haftanin ve Sinaht’ta başlattığı “Pençe-3 Operasyonu ile bölgede kalıcı olmayı …