Anasayfa / Politika / Binali Yıldırım’dan canlı yayın esnasında büyük gaf

Binali Yıldırım’dan canlı yayın esnasında büyük gaf

İsmail Küçükkaya’nın “Siz vaatlerinizi anlatırken ‘AK Parti 25 yıldır İstanbul’u yönetiyor, neden bugüne kadar yapılamadı’ sorusu geliyor.” ifadeleri üzerine Yıldırım, “25 yıldır biz İstabul’a çok hizmet yaptık. 1994’te 14 litre su veriliyordu. şimdi 101 litre su veriliyor kişi başı” dedi.

Yıldırım’ın konuşması sırasında elinde bulunan A4 kağıtlarda İzmir yazması dikkatlerden kaçmadı.

Binali Yıldırım İstanbul’la ilgili konuşurken İzmir’e ilişkin su verilerini kullandı.

Ekrem İmamoğlu’nun, Anadolu Ajansı’nın ‘kazandık’ açıklaması sorusuna yanıt veren Binali Yıldırım, ‘Anadolu Ajansı yetkilileri açıklamalı, kabul ediyorum normal değil’ dedi.
Türkiye’nin siyasi tarihinde AK Parti iktidarıyla birlikte mazi olan siyesilerin tv tartışmaları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleriyle birlikte yeniden ekranlarda.

AK Parti’nin adayı Binali Yıldırım ile CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’nun ekranlara gelecek tartışmasının moderatörü Fox TV’deki Çalar Saat’ programının sunucusu İsmail Küçükkaya adaylara sorular yöneltiyor.

Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nin önüne yerli ve yabancı yaklaşık 100 gazetecinin takip ettiği Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu’tartışmasınıaz bir zaman kala ilk gelen Ekrem İmamoğlu oldu. Binaya eşi Dilek İmamoğlu ve oğlu Semih ile giren İmamoğlu, “Her şey çok güzel olacak” dedi.

KÜÇÜKKAYA: BAŞKAN İMAMOĞLU, BAŞKAN ADAYI YILDIRIM

Canlı yayının başında iki isim babalar gününü kutlayarak birbirlerine kalem hediye etti. Küçükkaya yayının açılışını yaparken konuklarını “Cumhur İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım ile Millet İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu” ifadeleriyle tanıttı.

Moderatör İsmail Küçükkaya’nın ilk sorusuyla tartışma başladı. AK Parti’nin adayı Yıldırım’a sorulan ‘Seçim neden iptal edildi’ sorusunu yanıt veren Yıldırım, bir kez daha “Seçimde oylar çalındı” ifadesi kullandı:

“Bizim tercihimiz seçimin yenilenmemesiydi” diyen Yıldırım, “Bunun için de çok çabaladık ancak CHP bu konuda bize yardımcı olmadı ve yenilenme yönündeki talebimizi kabul etmediler, reddi yönünde karar aldırdılar.


Dolayısıyla seçime gitmek mecburiyetinde kaldık. Keşke oyların tamamı sayılabilseydi, o zaman hiç kimsenin kafasında bir tereddüt bir şüphe kalmayacaktı. Ve bu şekilde de bir daha İstabulluları 23 Haziran için yormayacaktık. Onların planlarını, yapacaklarını, hedeflerini değiştirmek zorunda kalmayacaktık” dedi.

İMAMOĞLU: ÖNCE 31 MART AKŞAMINI HATIRLAYALIM

İmamoğlu: “Oyların yeniden sayılmasını istedik ama CHP istemedi tamamen yanlış bir değerlendirmedir. Önce 31 Mart akşamını bir hatırlayalım. Anadolu Ajansı 12 saat veri geçmedi. Sayın Yıldırım seçimi kazandığını açıkladı.”


Andadolu Ajansı’nın seçim sonuçlarının neden erken açıkladığını ve Yıldırım’ın seçimi kazandığını neden ilan ettiğini sorması üserine Yıldırım, Anadolu Ajansı’nın yetkileri dışında bir kurum olduğunu söylemekle yetindi.

BİNALİ YILDIRIM: ANADOLU AJANSI BİR AÇIKLAMA YAPMALI

Ekrem İmamoğlu, Binali Yıldırım’ın iddiasına ve yanıtına yanıt verirken şu ifadeleri kullandı:

“AA bu veriyi neden ke-sti? Sayın Yıldırım’ın tek bir açıklaması yok. Niçin 12 saat veri verilemedi? Maddi hatalardan sonra sayı 20 bine indi. Daha sonra geçersiz oylar sayıldı. Sayı 13 bine indi. Daha sonra sondaj yapıldı. 13 bin 729’a indi. Sondaj yapılan sandıklarda bizim lehimize oy çıktı. Bir zarfta 4 oy var. Muhtarlık seçimi, ilçe belediyesi meclis üyesi seçimi, ilçe belediye başkanlığı seçimi… Şaibe yok. Şaibe bir tek İBB başkanlığında var. Buna hiçkimse inanmaz. İBB seçimleri anamızın ak sütü gibi helaldir. Çaldılar ama bilmiyorum olmaz.

İftira var, bu çaldılar lafı olmaz. Kime söylüyorsunuz? AKP’li sandıkta görev alan kardeşlerime mi söylüyorsunuz? Sandık kurulu başkanlarına mı söylüyorsunuz? YSK’nın raporunda çaldılar yok. Meydanlarda, caminin önünde çaldılar sözü var. Kim çaldı Allah aşkına? Oyların sayılmasını istedik ama CHP istemedi yorumu yanlıştır. 31 Mart gecesini hızlıca hatırlayalım. Öncelikle TV kanallarının bir kısmı yasakları çiğneyerek bir süreç başlattı. Veri alınamama kısmı 12 saate yakın sürdü. Sayın Yıldırım ne olduysa kazandık diye açıklama yaptı. Ne tesadüftür ki o esnada AA yayını kesti. O günün sabahında YSK başkanı süreci sona erdiren açıklamasını yaptı. 29 binden fark indi diyor sayın Yıldırım. 24 bin 057 ilk sayı. 24 bin 057 oyla başlayan süreç 13 bine indi.

AA yayını kesti kesmedi benim işim değil. Bizim orda müşahitlerimiz var, onlarla görüşüyoruz. 4 pusula meselesi tamamen bir aldatmacadır. İtiraz edilen İBB başkanlığı. İlçeler için de itiraz var. Maltepe için MHP, Büyükçekmece için AKP, Sancaktepe için de CHP. CHP neden Sancaktepe’ye itiraz etti? İtiraz olan oy pusulası sayılır bu, bu kadar basit bir iştir. İşi çarpıtmanın bir anlamı yok.”

‘AK PARTİ PROJELERİMİZDEN KOPYA ÇEKİYOR’

Tartışmanın ikinci konusu seçim vaatleri oldu. AK Parti’nin projelerinden kopya çektiğini belirten Ekrem İmamoğlu, İSKİ ve ulaşım da göreve geldiği sırada yaptığı ilk icraatlar olduğunu hatırlattı.

Binali Yıldırım’ın “Göreve başladığınız ilk gün neden verileri yedekleme işlemi yaptınız” sorusuna yanıt veren Ekrem İmamoğlu, “Bir belediye başkanı belediyesiyle ilgili her tülü işlemi yapabilir. Bu bir veri yedekleme işlemidir. Veritabanlarının yedeklenmesi ve yine büyükşehirde korunması. yedeklenerek muhafaza edilecek yer orası olacaktı. Ama olmadı” dedi

Kontrol Edin

Devlet Bahçeli hastaneye kaldırıldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Devlet Bahçeli, …