Anasayfa / Politika / Binali Yıldırım’dan Kürdistan açıklaması

Binali Yıldırım’dan Kürdistan açıklaması

Diyarbakır mitinginde “Kürdistan” ifadesini kullanan AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Binali Yıldırım, konuyla ilgili soruları cevapladı.

Yıldırım, bu ifadeyle ilgili “Kürdistan sözü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün cumhuriyetin kurulmasından önce istiklal mücadelesinde bölgeden gelen temsilciler için kullandığı sözdür” dedi.

Diyarbakır’da 6 Haziran’da konuşan Binali Yıldırım, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunda Mustafa Kemal Atatürk tarafından davet edilenler arasında “Kürdistan mebusunun da olduğunu” söylemişti.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, son olarak 28 Şubat’ta Erzurum’da yaptığı konuşmada, “Benim ülkemde Kürdistan diye bir bölge yok” demişti.

“Kimse Kürtleri ötekileştirmeye çalışmasın”

Elazığ Dernekler Federasyonu ve Fındıkzade Elazığlılar Derneği’nin Belgrad Ormanlarında dün düzenlediği, 48. Peynirli Ekmek Festivali’ne katılan Yıldırım, gazetecilerin Kürdistan sorusunu şöyle yanıtladı:

“PKK terör örgütüdür. Bundan şüphesi olan varsa tepki göstersin. Kürdistan sözü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün cumhuriyetin kurulmasından önce istiklal mücadelesinde bölgeden gelen temsilciler için kullandığı sözdür. Benim ifadem ondan ibarettir.

“Bu ülkenin her karış toprağında yaşayan insanlar bizim birinci sınıf vatandaşımızdır. Kimse Kürtleri ötekileştirmeye, ayrıştırmaya çalışmasın. Biz etle kemik gibiyiz. Birbirimizden ayrılmayız. Binlerce yıldır bu topraklarda birlikte yaşadık, kader birliği yaptık. İnadına bir olacağız, beraber olacağız, kardeş olacağız, ay yıldızlı bayrağımızın altında hür ve bağımsız yaşayacağız. Bu kadar açık ve net söylüyorum.”

Yıldırım ve CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu, birlikte bir programda gazetecilerin sorularını yanıtlamak üzere anlaştı. Ancak programın kimin tarafından yönetileceği ve zamanı henüz netleşmedi.

Kontrol Edin

Sezai Temelli’den CHP’ye eleştiri

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Sakarya’daki ta-nk palet fabrikasının satışına karşı eylem yapan ancak …