Anasayfa / Politika / Binlerce Kürt göçmenin Avrupa yürüyüşü başladı

Binlerce Kürt göçmenin Avrupa yürüyüşü başladı

Yunanistan’ın başkenti Atina’daki Divata Kampı’nda bulunan ve diğer Avrupa ülkelerine gitmek isteyen göçmenler Atina Larissis Garı’nda eylem yaptı.

Avrupa’ya gitmek için Kuzey Makedonya’ya geçmek isteyen ve aralarında 3 bin 500 Kürt’ün de olduğu göçmenlerin eylemi Atina-Selanik seferlerinin durmasına neden oldu.

Göçmenlerin Selanik yakınlarındaki Divata bölgesinden Makedonya sınırına hareket etmek istemesi üzerine polis müdahalede bulundu. Çıkan olaylarda biri polis 3 kişi yaralandı, bir kişi gözaltına alındı.

Bölgeye sevk edilen çok sayıda polis, istasyon çevresinde güvenlik önlemi aldı. İstasyon Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Atina-Selanik seferlerinin iptal edildiği bildirildi.

Rûdaw’a konuşan Kürt göçmen Derya Muhammed, “Bize ulaşan bilgiye göre Kuzey Makedonya polisi göçmenleri otobüsle alıp sınır bölgesine götürecek. Avrupa’ya geçmeye kararlıyız” dedi.

Derya Muhammed sayılarının 3 bin 500 civarında olduğunu belirterek aralarında yaşlı ve hastaların da bulunduğunu söyledi.

Öte yandan çevre illerden göçmenlerin aileleriyle Selanik’e gelmeye devam ettiği bildirildi.

Avrupa’da, 2016’da göç yolu üzerindeki ülkelerde sınırlar kapatılınca, Yunanistan’da sıkışan göçmenler tutuldukları kamplarda zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor.

Ülkeyi terk ederek diğer Avrupa ülkelerine geçmek isteyen göçmenlerle buna izin vermeyen polis arasında zaman zaman gerginlik yaşanıyor.

Kaynak: Rûdaw

Kontrol Edin

Erdoğan, bakın hangi lider ile kıyaslanmak istemiyor

Gazeteci Fehmi Çalmuk, Hürses’te yayımlanan “Ümmet, Rahmet, Zahmet” başlıklı yazısında dikkat çekici bir anısını paylaştı. …